Teknoloji

Rusya’dan Nükleer silah kullanımı ile ilgili bir açıklama geldi!

ABD’nin New York kentinde meydana gelen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmadan sonra bir basın toplantısı tertip eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, nükleer silah kullanımına yönelik Rusya’nın doktrini olduğunu aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin New York kentinde düzenlenmiş olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ardından basın toplantısı meydana geldi. Ukrayna’nın, Donbass bölgesinde devam etmekte olan süreçlere alakalı açıklamalarda bulunan Lavrov, Batılıların Donbass’ta devam etmekte olan referandum tepkisine rağmen Birleşmiş Milletler’in basın toplantısı düzenlemesine izin verildiğini anımsattı. Lavrov referandumların yerel yönetimlerin aldığı kararlar ile gerçekleştiğini ifade ederek, “Bugün Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya’da halen devam etmekte olan referandumlar ile ilgili Londra, Brüksel, Washington ve bazı Batılı başkentlerinde yağılmış olan açıklamalara cevap vermek adına verilen izin ile ilgili biraz açıklama yapmak istiyorum. Hepimizin görmüş olduğu bazı bozukluklar oldukça açıktır. Referandumlar yerel yönetimlerin kararları kapsamında yapılmakta. Bu referandum ile ilgili şartlar belirlenerek açıklandı. Bu davranışlarının bir göstergesi olarak Rusya, neo-Nazi rejiminin caniliğinden yıllarca acı çeken insanların iradesine ihtiram gösterilecektir.” söylemlerinde bulundu.

Batılı ülkelerden örnek verildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, kısmi seferberlik ilanı yapıldığında Batılıların, Kiev’e silah desteği oluşturduğu ile ilgili de söylemlerde bulunan

Lavrov, “Bildiğiniz üzere bu günlerde linç etmek kavramı çok normalleşmiş durumda. Bu, Batılı meslektaşlarımız tarafından sadece bazı ülkeler, politikacılar, şahsiyetler ile değil, aynı zamanda tarihi olaylarla ilgili olarak da aktif bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Mesela 2014’te yine aynı şekilde Batılı meslektaşlarımız Kırım’ın ilhakını kabul edemeyeceklerini ve bunu neden yaptığımız konusunda bir soruyu bize yönelttiler. Her şeyin nereden başladığını yeniden sizlere aktarmak isterim. Yapılan bir darbe sırasında çok sayıda insan öldürüldü. Almanya, Fransa ve Polonya’nın garantilerine rağmen darbeciler, idari binalara el koydu, dönemin cumhurbaşkanını kovalamaya başladı ve kovalayarak yakalamak istediler. Darbeciler bundan sonra Rusların Kırım’ı terk etmesini ve Rus dilinin bölgedeki statüsünün kaldırılması konusunda istemde bulundu. Silahlı gruplar, parlamentoyu bozmak için yarımadaya gitti. Ancak daha sonra Kırımlılar referandumlarıyla tepki verdi. Zelenskiy, özel askeri operasyon başlamadan önce bile konuşmalarında, Ukrayna için Sovyetler Birliği’nin çöküş yaşadığı zamanlarda nükleer silahların reddedilmesinin büyük bir hata olduğunu ifade etti. Özel askeri harekatın başlamasının hemen ardından, Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Rusya’nın Fransa’nın da kendi nükleer silahlarına sahip olduğunu anımsamasını istedi. Bu konu ile ilgili hiç ses çıkarmadık. Bayan Truss’ın bir gazetecinin kırmızı düğmeye basmanın korkutucu olup olmayacağına ilişkin sorusuna vereceği cevabı hepiniz biliyorsunuz. Rusya’ya gelince, Başkan Vladimir Putin ve Kremlin’in temsilcileri defalarca bu konu hakkında konuştular. Ülkemizin Rusya Federasyonu’nun Nükleer Caydırıcılık Alanında Devlet Politikasının Temellerine ilişkin bir öğretisi bulunuyor. Bu açıkça bir belgedir, içerisinde her şey yazılıdır. Sizi, nükleer silahların kullanımına onay verdiğimiz durumlara bir kez daha bakmanız konusunda uyarıyorum.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu