Teknoloji

Robot böcekler mucizevi özellikleri sayesinde hayat kurtaracak

Bir grup Japon bilim insanı tarafından hamamböceklerinin sırtına minik cihazlar yerleştirildi. Bu cihazlar sayesinde hamamböceklerinin hareketleri kontrol altına alınabildi. Henüz üzerinde çalışılan bu proje geliştirilirse habersiz ve aniden gelen doğal afetler yüzünden enkaz altında kalan canlıların yerlerini tespit etmek konusunda yardımcı olacak.

Bir grup Japon bilim insanı hamam böceklerinin sırtına yerleştirdikleri cihazlar sayesinde böceklerin hareketlerini kontrol altına alabilmeyi başardı. Bu keşfedilen özellik geliştirildiğinde beklenmedik bir durumda meydana gelen doğal afetlerde hayat kurtarabilecek.

Hamamböceklerinin sırtına güneş enerjisi ile ile şarj olan insan saçının 25’te 1’i kadar incelikte bir güneş hücresi filmini yerleştirdi. Bluetooth yardımıyla gönderilen sinyal, böceğin hareket etmesini sağlayarak kontrol altına alabilmektedir.

Uzmanlar robot yerine böceklerin kullanıldığında şarj konusunda büyük bir avantaj yakaladıklarını düşünüyorlar. Aynı boyda bulunan bir robotun çalışması için yerleştirilen pil, böceğin üzerine yerleştirilen pile göre çok daha hızlı bir şekilde bittiği gözlemlendi.

Bu böceğin hareket kabiliyetini kontrol altına alabilmek için kullanılan gerekli malzemelerin maliyeti 35 dolarak hesaplandı.

kamera da takılacak

Henüz çalışmanın çok başlarında olduğunu söyleyen Japon bilim insanları ilerleyen zamanlarda hamamböceklerinin sırtına kamera takmayı da hedeflediklerini belirtti.

Başa dön tuşu