Ekonomi

Powell açıklama yaptı! Dolar 16 TL seviyesine dayandı

Döviz kuru güncel fiyatları takip eden vatandaşlar bu sabah 15,94 seviyesine kadar çıkan dolar/TL de yaşanan hareketliliği takip ediliyor. Dolar 16 liraya doğru hızla yükselirken 18 Mayıs bugün dolar ne kadar, kaç para oldu merak ediliyor.

Dolar neden yükselir sorusuna yanıt arayan vatandaşlar 18 Mayıs 2022 tarihi güncel döviz kuru fiyatlarını takip ederken, bu sabah 15,94 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, 16’ya doğru yükselişini sürdürüyor. Başta kurda yaşanan hareketlik olmak üzere ekonomide yaşanan olumsuz gidişat dolar borcu olanları tedirginleştiriyor. “Bugün dolar kaç TL?” sorusu yatırımcıların gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Dolar/TL, kuru yaklaşık 10 gündür aralıksız yükselişine devam ederken Türk Lirası oldukça değer kaybı yaşıyor. Kur korumalı mevduat hesaplarının sürdürebilirliği tartışılmaya başlandı.

Bugün dolar kaç TL

Dolar kuru sabah saatlerinde 15,95 TL seviyesinin üzerinde, Euro ise 16,78 TL seviyesinde hareket ediyor.

USD/TL kuru geçen hafta başladığı yukarı yönlü hareketine devam ediyor. Avrupa’daki savaşa ilişkin gelişmeler ve Çin’deki salgın önlemleri, küresel ekonomideki enflasyonist baskıların gelecekte daha da artacağı endişelerini beraberinde getiriyor. Merkez bankalarının yüksek enflasyonla mücadele kapsamında agresif faiz artırımlarına başvuracağı beklentileri güçlenirken, bu durumun ülkeleri resesyona sürükleyeceğinden korkuluyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dün yaptığı açıklamalar da agresif faiz artırımlarının devam ettiğine işaret etti. Enflasyon düşene kadar faiz artırmaya devam edeceklerini belirten Powell, “Enflasyonun düştüğünü net ve inandırıcı görmeliyiz. Bunu göremezsek daha agresif davranmayı düşünmemiz gerekecek.” dedi.

Analistler, enflasyonun ve büyümeye yönelik risklerin devam ettiğine işaret eden gelişmelerle birlikte yatırımcıların getiri arayışına devam ettiğini belirterek, hisse senedi piyasalarındaki oynaklığın bir süre daha gündemde kalmasının beklendiğini söyledi.

DÖVİZ TALEBİ ÇOK YÜKSEK

Reuters’e konuşan bir bankanın döviz bürosu işlemcisi, “15 USD/TL üzerinde bireysel talep görmeye başladık ve yabancılar piyasada çok aktif değil. Kurumların döviz talebi çok yüksek. Döviz arzı çok yüksek. sadece halktan yapılıyor. Ayrıca enerji ithalatı için yüksek bir döviz. Bu resmin ötesinde, küresel dolara olan talep de çok yüksek, tedarik zincirleri sorunlu .Dış koşullar da Türkiye’nin lehine değil. Bu nedenle, doların/TL’nin 15’in altında kalması imkansızdı. Şimdi yeni politika seti içerisinde doların/TL’nin hangi bantta kalacağını belirleyeceğiz ve bu “Yeni bandın ne kadar sürdürülebilir olduğunu görmeye çalışıyoruz. Yeni enstrümanlarla nasıl destekleneceği önemli.”

Başa dön tuşu