Güncel

Polis Arabası Kullanan Suriyeli Üstüne Birde Selam Çakmıştı! Sınır dışı ediliyor

Mülteci sorunu son dönemde tartışmalar odağı olurken, Suriyeli sığınmacılar paylaşımları ile sosyal medyada Türkiye gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Bunlardan birisi de polis aracı kullanan Suriyeli genç mültecinin tiktok paylaşımı oldu.

Suriyeli tartışmalarının alevlendiği bu dönemde sosyal medyada ortaya çıkan görüntüler kısa sürede yeni odak haline geldi. Tiktok platformunda Syria0333 kullanıcı adıyla paylaşımlarda bulunan Suriyeli bir gencin son yaptığı polis arabalı paylaşım kısa sürede olay oldu.

İstanbul’da yaşayan Suriyeli sığınmacının polis arabasını kullandığı ve arabayı kullanırken selam yolladığı görülüyor. Kısa sürede tepkilere yol açan video sonrasında sığınmacı yakalandı ve videonun nasıl çekildiği ortaya çıkarıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, resmi polis aracı kullandığı sırada kaydedilmiş videosunu sosyal medyada paylaşan kişinin yakalanması için çalışma başlattı.

Yapılan incelemede, videonun ilk olarak Suriye uyruklu B.H’ye (25) ait bir hesaptan paylaşıldığı belirlendi.

GERÇEK ORTAYA ÇIKTI

Sakarya Mahallesi’ndeki evinde gözaltına alınan şüphelinin videoyu 8 ay öncesine kadar çalıştığı Zeytinburnu’ndaki oto tamircisinde, bakım için bırakılan polis aracını yıkama bölümüne götürdüğü sırada kaydedildiği öğrenildi.

Türk Ceza Kanunu’nun “Özel işaret ve kıyafetleri usulsüz kullanma” başlıklı 264. maddesi gereği hakkında işlem yapılan B.H’nin sınır dışı işlemlerinin başlatıldığı bildirildi.

Suriyeli’nin tiktok paylaşımında polis arabası kullandığı ve polis aracını kullanırken selam yolladığı video kısa sürede 40 binden fazla kişi tarafından izlenirken, İstanbul’da ikamet eden Suriyeli sığınmacının paylaşımı kısa sürede sosyal medyada olay yarattı.

Suriyeli ve Afgan sığınmacılar konusu siyasetin ana gündeminde yer alıyor. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sığınmacı konusunda tartışmıştı. TikTok’ta 110 binden fazla takipçisi olan syria0333’nın paylaştığı video gündem oldu.

RESMİ POLİS ARABASINI KULLANIP SELAM GÖNDERDİ

Polis arabasını kullanan Suriyeli sığınmacı hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi. Emniyet Müdürlüğü’nden kısa süre içinde bir açıklama yapılması bekleniyor.

PLAKAYI DA KAPATTI

Suriyeli sığınmacının polis aracını kullanırken plakayı kapattığı da görülüyor. Görüntüler özellikle sosyal medyada büyük tepki topladı.

Başa dön tuşu