Sağlık

Oturduğunuz yerden kalkmak istemeyeceksiniz! Bu yöntemler sayesinde yaşadığınız sorunların kökünü kazımış olacaksınız!

Sürekli oturmak zorunda kalanlar, özellikle masa başı işte çalışanlar; en çok bel, sırt ve boyun ağrılarına maruz kalırlar. Bu ağrılar başlarda pek önemsenmese de zaman geçtikçe çok sancılı bir dönemi beraberinde getirebilirler. Sizler için bu ağrılar ile başa çıkmanın ve daha rahat bir yaşam sürmenin yollarını araştırdık. İşte bu yöntemler…

Masa başı çalışan sayısı azımsanamayacak kadar çok bir rakamdaydı. Ancak tüm dünyayı etkisi altına almış ve iki senedir dengeleri alt üst etmiş olan korona virüs pandemisi ile birlikte birçok işveren çalışanına home ofice fırsatını sunmuş oldu. Gününün büyük bir çoğunluğunu bilgisayar karşısında oturarak geçiren bireyler bir süre sonra oldukça sık görülen bel, boyun ve sırt ağrılarına maruz kalırlar ve önlem alınmadığı taktirde bir zaman sonra çok büyük sorunlara yol açabilirler. Uzun süre oturmak durumunda kaldığınızda arada bir kalkıp gezinmek ya da temiz hava almak için yürüyüş yapmanızın bile sağlığınız açısından oldukça büyük faydaları vardır.

Boyun ağrıları için etkili

Yaşadığınız boyun ağrılarının önüne geçebilmek için başınızı hafif bir şekilde öne- geri, sağa- sola hareketlerini kullanarak oynatabilirsiniz. Bu hareketler boynunuzu oldukça hafifletecektir. Etkisini ilk denemeden fark edeceksiniz.

Omuz ve sırt ağrıları için faydalı

Omuz ve sırt ağrılarınızı gidermek için yerinizden kalkmanıza bile gerek yok. Omuzlarınız ile önden arkaya ve arkadan öne doğru hafif daireler çizin, ellerinizi belinize koyarak kürek kemiklerini birbirine doğru itmeyi deneyin. Avuçlarınız dışa gelecek şekilde ellerinizi birleştirin ve omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın, 5 saniye bu şekilde kalın ve sonrasında yavaşça kendinizi serbest bırakın.

Bacaklarınıza faydalı

Bacak egzersizleri de boyun ve omuz ağrılarınız için yaptığınız hareketler gibi yerinizden kalkmadan yapabileceğiniz basit hareketlerdir. Ayak bileklerinizi aşağı- yukarı ya da sağa- sola hareket ettirebilirsiniz. Bacaklarınız için bir plates bandından yardım alarak çalıştırabilirsiniz.

Başa dön tuşu