Güncel

Otomobil Kiralayanlar Dikkat! İcralık Olabilirsiniz

Bazı oto kiralama şirketleri, müşterilerine otomobilleri teslim ederken boş senet imzalatıyor. Müşteriler otomobili geri getirdiğinde ise imzaladıkları senedi önemsemiyor. Mersinde bir vatandaş bu senet yüzünden 140 bin liralık borçla karşılaştı.

Oto kiralama şirketlerinden bazıları kendilerini korumak için müşterilerine araçları verirken boş senet imzalatıyor. Otomobili teslim eden dikkatsiz müşteriler ise bu senetleri geri almayı unutabiliyor. Denizli’de bir vatandaş da 7 yıl önce araç kiralarken imzaladığı senedi geri almayı ihmal edince 140 bin liralık icra şokuyla karşı karşıya kaldı.

Genellikle kurumsal olmayan oto kiralama şirketleri, araçlarının çalınması, kaza veya trafik cezası gibi durumlara karşı kendileri korumak adına müşterilerinden boş senet alıyorlar. Vatandaşlarımız imzaladıkları bu senetleri kimi zaman önemsemiyor kimi zamansa araçları teslim ederken geri almayı unutuyor. Oto kiralama şirketlerinin elindeki boş senetler ise ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Mersin’de ikamet etmekte olan bir vatandaş da tam 7 yıl önce üniversite okuduğu Denizli’de gezmek için 1 günlüğüne bir otomobil kiraladı. Oto kiralama şirketi kaza, ceza veya hırsızlık gibi bahaneler ortaya sürerek Emre Tirun isimli vatandaştan boş senet imzalamasını istedi. Emre bey kiraladığı aracı zamanında ve hiç bir sorun yaşamadan geri teslim etse de imzaladığı senedi geri almadı.

Emre beyin oto kiralama şirketinden geri almadı senet ise yıllar sonra başına büyük bir dert açtı. Emre bey kapısına gelen 140 bin liralık icra ihbarnamesini görünce gözlerine inanamadı. Kendisini kimin icraya verdiğini öğrenmek için araştırma yapan vatandaş, yıllar önce otomobil kiralarken verdiği boş senedin icralık olduğunu görünce bir şok daha geçirdi.

Savcılık Oto Kiralamayı Haklı Buldu

Emre bey, yıllar önce bir günlüğüne kiraladığı otomobilin tam 140 bin liralık bir borca neden olacağını aklına bile getirmezken, icra borcuyla karşı karşıya kalınca durumu savcılığa bildirdi. Dolandırıldığı iddiasıyla başvurduğu savcılıktan kovuşturmaya yer yok yanıtını alan Emre bey, olayı araştırmaya başladı. Araştırmaları sonucu kendi gibi başka mağdur edilen insanların da olduğunu öğrenen Emre bey, yetkililerden yardım istiyor.

Tüm Hesaplarına İcra Konuldu

Başından geçen olayı, “Yıllar önce üniversite öğrencisiyken gezmek için 1 günlüğüne araba kiraladım. Aracı zamanında ve sorunsuz bir şekilde teslim ettim. Aradan çok uzun zaman geçti ancak adıma 140 bin liralık borç çıkarılmış. Tüm banka hesaplarım hacizli.” şeklinde anlattı.

Başa dön tuşu