Ekonomi

ONS Altın Çakıldı! Dolar Tarihi Zirveye Çıktı

Altın fiyatları güçlü bir şekilde ons başına 1881 dolar destek seviyesine doğru düştü ve Federal Rezerv tarafından şiddetli politika sıkılaştırma beklentileri arasında ABD dolarının fiyatındaki keskin artışla aynı zamana denk geldi.

Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a yönelik doğalgaz kesintilerinin ardından Euro’nun zayıflaması da ABD dolarının değerindeki keskin yükselişe katkıda bulundu. Performansa göre, ABD para biriminin diğer majör para birimleri sepeti karşısındaki performansını ölçen ABD doları endeksi DXY, 25 ayın zirvesine çıkarak 103,28 seviyesine yükseldi. Endeks, %0.54’lük oldukça güçlü bir kazançla hala yüksek.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin bir raporuna göre, ABD ekonomik haberleri cephesinde, ABD’de bekleyen konut satışları Mart ayında art arda beşinci ay düştü. NAR, bekleyen konut satışlarının Şubat ayında %4 düşerek 105,0’a düşmesinin ardından Mart ayında %1,2 düşüşle 103,7’ye gerilediğini söyledi. Ekonomistler, bekleyen konut satışlarının %1.6 düşmesini bekliyorlardı.

ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadelesini yoğunlaştırırken ABD faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmesi bekleniyor. Bu bağlamda, Federal Rezerv Başkanı, ABD merkez bankasının önümüzdeki hafta başlayacak olan toplantılarında kısa vadeli faiz oranlarını normalin iki katına çıkarabileceğini belirtti. 2018’den bu yana ilk kez bu tür bir artış olan kilit gecelik faiz oranını zaten artırdı.

Yatırımcılar daha yüksek oranlara hazırlanırken tahvil getirileri yıl boyunca genel olarak yükseldi. 10 yıllık Hazine faizi Salı günü geç saatlerde %2.77’den %2.82’ye yükseldi. Wall Street, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşından ve virüs salgınından kaynaklanan sürekli tehditler arasında enflasyonun ileriye dönük yoluna odaklanmaya devam ediyor.

Avrupa’da doğalgaz fiyatları son bir günde %24 arttı ve Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a arzı keseceğini söylemesinin ardından euro değer kaybetti. Doğal gaz ve petrol fiyatları pandemi yatışırken ve talep arttıkça yükselişteydi, ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgali fiyat artışını ekledi. 2022’de ham petrol ve doğal gaz fiyatları şimdiye kadar yükseldi ve bu da tüketiciler için benzin ve ısıtmayı daha pahalı hale getirdi.

Çin’in sıkı karantina önlemleri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine verilen zarar nedeniyle ekonomik büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişeleri de artırdı. Sanayi ürünlerinin akışı, dünyanın en işlek limanına ev sahipliği yapan Şanghay’a ve kuzeydoğu Çin’deki Changchun ve Jilin dahil olmak üzere diğer sanayi şehirlerine erişimin askıya alınmasıyla kesintiye uğradı.

Altın teknik analizine göre: ABD dolarının son zamanlardaki gücü, altın fiyatındaki düşüşün güçlü alım seviyelerine doğru önemli bir itici gücü oldu ve bunlara en yakın olan sırasıyla 1880 dolar, 1862 ve 1845 dolar. Sarı metalin halen mevcut olan ve Çin’in yenilenen salgın salgınından etkilenmesine ilişkin mevcut küresel korkularda temsil edilen güç faktörlerine sahip olması nedeniyle, hala her düşüş seviyesinden altın satın alma stratejisini tercih ediyorum.

Yukarı yönde, 1900 psikolojik direncinin üzerinde istikrarın geri dönüşü, boğa hareketinin tekrar geri dönüşünü destekliyor. Altın piyasası bugün ABD dolarının seviyesi ve yatırımcıların risk iştahının boyutu ile ABD ekonomik büyüme hızının açıklanmasının ve ABD haftalık işsizlik başvurularının sayısının vereceği tepkiden etkilenecek. Japon merkez bankasından herhangi bir sürpriz gelmeden önce.

Başa dön tuşu