Güncel

Nevşehir’de Geleceğe Nefes verildi

11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında Nevşehir ve ilçelerinde toplam 24 bin fidan dikildi.

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde 2023 Ulusal Ağaçlandırma Günü etkinlikleri çerçevesinde “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” sloganıyla Türkiye’nin 81 il ve ilçesinde eş zamanlı ağaç dikme etkinlikleri düzenlendi.

Nevşehir Valiliği ve Nevşehir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen tören, Nevşehir merkez Göre ilçesi Çayırlık Mahallesi’ndeki ağaçlandırma alanında gerçekleştirildi.

Etkinliğe Nevşehir Valisi Ali Fidan, Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Ali Kemikkıran, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Protokol üyeleri burada oluşturulan Cumhuriyet Ormanı’na vatandaşlarla birlikte 3 bin fidan dikti.

Vali Fidan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Nevşehir’in merkez ilçeleri ve ilçelerinin her birine 3’er bin fidan dikileceğini, böylece toplam 24 bin fidan dikilerek 8 Cumhuriyet Ormanı oluşturulacağını belirtti.

Bizler, “Yarın kıyametin geleceğini bilseniz bile elinizdeki fidanları dikin” şiarına dayanan bir medeniyetin mensuplarıyız. Kültürümüz, bitki ve hayvanlar dahil tüm canlılara sevgi ve şefkatle yaklaşmamızı öğütler. 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nü sadece bir fidan dikim etkinliği olarak görmüyoruz. Bizler de bu günü, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzu hatırlama, hatırlatma, onlara daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke bırakma çabamız olarak değerlendiriyoruz. Ormanlar bizim geçmişten mirasımız değil, gelecek nesillerin bize emanetidir. Bu tür etkinliklerin en önemli amaçlarından biri; “Sağlıklı bir toplumun sağlıklı bir çevre oluşturmaya bağlı olduğu anlayışıyla, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere toplumun her kesiminde ağaç ve orman sevgisinin gelişmesine katkıda bulunmak ve bu doğrultuda toplumsal bir farkındalık oluşturmak.” dedi.

Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Nevşehir Belediyesi olarak son 3 yılda 150 bin fidan diktiklerini belirterek, daha yeşil bir Nevşehir için çalışmalarını sürdüreceklerini vurguladı. Savran, “Diktiğimiz ağaçların gözlerine bakıyoruz ki büyüsün. Ama asla pes etmiyoruz, yorulmadan mücadele ediyoruz. Bu anlamda Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Orman Genel Müdürlüğümüze ve Orman İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Bizi asla yalnız bırakmıyorlar. “Bu ağaçlandırma kampanyasını onlarla iş birliği içinde sürdürüyoruz.” söz konusu.

Başa dön tuşu