Güncel

Nevşehir Belediyesi’nde kentsel dönüşüm için geri sayım

Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Merkezi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 20 Temmuz’da yer alan yeni adliye binası arkasındaki ilk uygulama alanı ve İbrahim Paşa Mahalleleri’nde haziran ayında yıkım çalışmalarına başlanacağını duyurdu.

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGHFA)
Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, Kentsel Dönüşüm Projesi’nde gelinen son noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunarak gelişmeleri kamuoyuyla paylaştı. Projenin ilk uygulama alanında geçen yıl eylül ayında yıkım çalışmalarına başlamayı planladıklarını ancak bu bölgede yaşayan vatandaşların talebi üzerine Haziran 2024’e ertelediklerini belirten Savran, şöyle konuştu:

“Başkanlığa başladığımda bu konunun neden çözülemediğini, yıllardır bu konunun konuşulduğunu ve neden önlem alınmadığını araştırdığımızda, hak sahipleriyle anlaşmaya varılmasında sıkıntı yaşandığını gördük. Uzun araştırma ve analizlerden sonra bu sorunu nasıl aşacağımızı belirledik. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğümüzde bir ekip oluşturduk ve kentsel dönüşüm yapan şehirleri, büyük ilçeleri, kentsel dönüşüm projelerinde çalışan ve orada iş yapan müteahhitleri ziyaret ederek bu sorunu çözecek bir yöntem geliştirdik. Bu yöntemi metrekare uzlaşma yöntemi olarak özetleyebiliriz. Allah’a şükür bu yöntem inanılmaz hızlı sonuç verdi ve 4-5 ay içerisinde yeni adliye binasının arkasındaki adada 400 bağımsız bölümle yaklaşık 400 ünitelik alanda yüzde doksanlara varan anlaşma sağladık. 20 Temmuz Mahallesi sınırları. Geriye kalan yüzde onluk kısmı da kamulaştırma yoluyla çözmeye devam ediyoruz. Planımız Kasım ayı sonunda buradaki eski evlerin yıkımına başlamak ve Ocak ayında yapılacak yeni evlerin ihalesine çıkmaktı. Ancak geçenlerde ekim ayında ihbarda bulunduğumuz bölgede yaşayan vatandaşlarımız beni ziyarete geldi. Ev bulamadıklarını, kışın sıkıntı yaşayacaklarını, bu yıkım çalışmasının bir süre ertelenmesi gerektiğini söylediler. “Değerlendirmelerimiz sonrasında vatandaşlarımızın haklı talebini dikkate alarak bunu haziran ayına erteleme kararı aldık.”

Hiçbir projeye seçim odaklı yaklaşmadıklarını, tüm projelerde vatandaşların huzur ve mutluluğunu ön planda tuttuklarını vurgulayan Başkan Savran, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bakın burada çok önemli bir noktaya değinmem gerekiyor. Eğer derdimiz seçimse sanayi dükkanlarının arsasını açıkladığımızda ‘seçim yatırımı’ ile suçlanıyorduk. Bu kentsel dönüşüm meselesinde, bizim derdimiz seçim olsaydı, küçük bir grup vatandaşın haklı talebini görmezden gelir, orada adeta gösteri yapmak için yıkımı başlatır, ihalesini yapardık. Ancak bir oy için hiçbir vatandaşımızın rahatını bozamayız, vatandaşımızın zor durumda kalmasına sebep olamayız. Seçim sonrasına ertelensin ama vatandaşlarımız mutlu olsun, içleri rahat olsun ve bize hakkını versinler. Bu yüzden hiçbir zaman seçim terimleriyle düşünmüyoruz. Bizim işimiz Nevşehir’in çözülemeyen sorunlarını çözmek. Bu arada seçimler gelir geçer. Kendimizi ifade ederiz ve sonuç verir. Allah izin verirse bu amaçla yaptığımız çalışmaların sonucunu bu görevin başında göreceğiz. İnşallah başlattığımız projelerin ve hızlandırdığımız çalışmaların açılışlarında da görev başında olacağız. Özetle bizim seçimle işimiz yok. Bizim işimiz vatandaşa hizmettir” dedi.

Başa dön tuşu