Güncel

Nepal’de düşen uçak enkazından 14 ceset çıkarıldı

Ordu, içinde 22 kişiyle birlikte düşen küçük bir uçağın enkazının Pazartesi günü Nepal’deki bir dağın yamacına dağılmış halde bulunduğunu ve yetkililerin en az 14 ölü olduğunu doğruladığını söyledi.

Nepal’in başkenti Katmandu’daki Tribhuwan Uluslararası Havalimanı’ndan Teknath Sitaula, kurtarma ekiplerinin kaza bölgesinden 14 ceset çıkardığını söyledi. Hayatta kalanlardan haber alınamadı ve kaza mahallinin aranmasına devam edildi.

Kaza mahallinin hava fotoğrafları, dağ geçidinin kenarındaki kayalara ve yosunlara dağılmış uçak parçalarını gösterdi.

Tara Air turboprop Twin Otter, Pazar günü 20 dakikalık bir uçuşta derin nehir geçitleri ve dağ zirveleri alanında uçarken havaalanı kulesiyle temasını kaybetti.

Ordu, uçağın Katmandu’nun 200 kilometre (125 mil) batısındaki tatil beldesi Pokhara’dan havalandıktan sonra gitmekte olduğu dağ kasabası Jomsom yakınlarındaki Mustang bölgesindeki Sanosware’e düştüğünü söyledi.

Flightradar24.com’dan alınan izleme verilerine göre, 43 yaşındaki uçak Pokhara’dan sabah 9:55’te havalandı ve son sinyalini 12.825 fit (3.900 fit) yükseklikte saat 10:07’de iletti).

Uçakta dört Hintli ve iki Alman vardı. Üç mürettebat üyesi ve diğer yolcular Nepal uyrukluydu.

Uçağın varış noktası, dağ yollarında yürüyen yabancı yürüyüşçüler ve ayrıca saygıdeğer Muktinath tapınağını ziyaret eden Hintli ve Nepalli hacılar arasında popülerdir. İlk olarak Kanadalı uçak üreticisi De Havilland tarafından inşa edilen dayanıklı bir uçak olan Twin Otter, havacılıknepal.com’a göre yaklaşık 50 yıldır Nepal’de hizmet veriyor ve bu süre zarfında yaklaşık 21 kazaya karıştı.

Üste monte edilmiş kanadı ve sabit iniş takımlarına sahip olan uçak, dayanıklılığı ve kısa pistlere kalkış ve iniş kabiliyeti ile ödüllendiriliyor. Uçakların üretimi aslen 1980’lerde sona erdi. Başka bir Kanadalı şirket olan Viking Air, modeli 2010 yılında tekrar üretime soktu.

Başa dön tuşu