Güncel

MÜSAİD Bursa’dan ‘boykot’ desteği

MÜSİAD Bursa Tekstil, Deri ve Hazır Giyim Sektörü Yönetim Kurulu Genel Kurulu’na konuşmacı olarak katılan Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Burkay Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Burkay, sektörün geleceğinin dijital dönüşüm ve teknik tekstillerde olduğunu vurguladı. Toplantıda ‘İsrail menşeli ürünleri boykot’ kampanyasına destek mesajı verildi.

BURSA (İGFA) – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi’nde gerçekleştirilen Tekstil, Deri ve Hazır Giyim Sektör Kurulu Genel Kurulu’nda, MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi – Burkay Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Burkay konuşmacı olarak yer aldı.

Önceki Şube Başkanlarından Burkay, ‘Tekstil Sektörünün Genel Değerlendirilmesi’ başlıklı konuşmasında, yurt içi ve küresel pazarda sektörü etkileyen faktörlere ilişkin analizlerini paylaştı. Moderatörlüğünü MÜSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Atalay’ın üstlendiği toplantıya Tekstil, Deri ve Hazır Giyim Sektörü Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Biçer ile Önceki Şube Başkanları Nihat Alpay ve Hasan Çepni de katıldı.

BURKAY: “ÜRETİM GÜCÜMÜZ 80 MİLYAR DOLAR”

Tecrübelerini üyelerle paylaşan ve sektörlerin işleyişini etkileyen faktörleri değerlendiren MÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi – Burkay Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Burkay, teknik tekstiller alanında da önemli fırsatların bulunduğunun altını çizdi. Burkay, “Ülkemiz geçen yıl teknik tekstillerde 2,4 milyar dolar ihracat yaptı ve bu artarak devam edecek. Birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Firmalarımız öncelikle tesislerinde teknik tekstillere küçük de olsa ayrı bir bölüm ayırıp, piyasadaki ihtiyaçlar doğrultusunda tasarım ve üretim yapabilmektedir. Bu da önümüzdeki yıllarda çok önemli avantajlar sağlayacak” dedi. söz konusu.

Tekstil, deri ve hazır giyim sektörlerinin ekonominin itici güçleri arasında yer aldığına dikkat çeken MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Alparslan Şenocak, “Güncel verilere bakıldığında Türkiye dünya pazarında ilk 10’da yer alıyor” dedi. bu 3 sektörden.

“Bursa’da otomotivle birlikte kent ekonomisinde en fazla ağırlığa sahip iki sektörden biri tekstildir” diyen Başkan Şenocak, şöyle devam etti: “Ülkemizin aylık ihracat rakamlarını geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda; Bu yıl 10 ayın 8’inde hazır giyim ve tekstilde düşüş görüyoruz.” Görürüz. Hem sektöre özgü yapısal hem de maliyet kaynaklı sorunlar, enflasyon ortamı, küresel piyasalardaki gelişmeler ve jeopolitik riskler sektörlerin geleceği açısından risk unsurları olarak öne çıkıyor. Yapısal reform hamleleri ve makroihtiyati tedbirlerin etkisiyle bu risk faktörlerinin ağırlığının azaltılması mümkün olacaktır. MÜSİAD Bursa olarak sektörlerimizin yaşadığı sorunlara çözüm geliştirmek için sektör kurullarımıza odaklanarak çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. “Bu toplantılardan elde ettiğimiz çıktıların sektörlerin önünü açacak şekilde değerlendirilmesini sağlayacağız.” dedi.

Öte yandan sektör temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, İsrail’in haftalardır soykırım uyguladığı Gazze halkıyla dayanışmanın artırılacağı ve İsrail ürünlerine karşı boykot kampanyalarının başlatılacağı mesajı da verildi. ülke genelinde desteklenecek.

Başa dön tuşu