Güncel

Musa Hicazi: Gazze düşerse Mescid-i Aksa düşer

Filistin ile İsrail arasında devam eden çatışmalarda can kayıpları endişe verici bir hızla artmaya devam ediyor. İsrail işgal güçlerinin Gazze’de uyguladığı etnik temizlik politikası tüm dünyanın tepkisini çekiyor. Kudüs aktivisti Musa Hicazi, Everyone Hear için savaşın Filistin halkı üzerindeki etkisini yorumladı.

Rüstem PEHLİVANLAR – Oğuzhan Osman BİLGİN – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
İsrail güçleri Filistin halkına şiddet uygulamaya devam ediyor. Çatışmaların üzerinden 30 gün geçti. Kayıplar her geçen gün artmaya devam ediyor. 1 aylık süreçte hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 10 bini geçerken, bunların 4 binden fazlası çocuktu.

İsrail işgal güçleri, Filistinlileri güneye göç etmeye zorlayarak Gazze’yi tamamen işgal etmeyi hedefliyor. Kudüs aktivisti Musa Hicazi, Filistin halkının bu işgale tepkisini ve mevcut ruh halini değerlendirdi.

“İSRAİL FİLİSTİN HALKINI GÜNEYE SÜRÜYOR”

Savaşın tüm şiddetiyle bölgeyi ele geçirdiğini belirten Musa Hicazi, “Nefesini daha uzun süre tutan, daha sabırlı olan bu savaşı kazanacaktır. İsrail planladığı gibi Gazze’nin kuzeyini şiddetli saldırılara maruz bırakıyor. Bu planlı bir harekettir. Çatışmalardan sonra insanları Filistin’in güneyine sürgün ediyorlar. “Son günlerde 25-30 bin arası Filistinli güneye doğru göç etmek zorunda kaldı.” söz konusu.

“GAZZE DÜŞERSE, CAMİİ AKSA DÜŞER”

Çatışmaların Kudüs’e de yansıdığını belirten Hicazi, “Kudüs’te her gün tutuklamalar oluyor. Burada da olaylar yoğun bir şekilde devam ediyor. İsrail Kudüs’te Gazze’den çok daha güçlü. Sivilleri sokağa çeviriyor, telefonlarını ellerinden alıyorlar. Yazdıkları mesajları kontrol ederek hangi gruplara bağlı olabileceklerini kontrol ediyorlar. “Filistin halkı da Kudüs’te büyük baskı altındadır.” söz konusu.

Gazze’de bir yenilgi olursa bunun Kudüs tarafına yansımalarının çok ağır olacağını vurgulayan Hicazi, “Allah korusun, Gazze’de yenilirsek sonuç Mescid-i Aksa’nın bölünmesi olur. “Gazze düşerse Mescid-i Aksa düşer.” söz konusu.

“HASAN NASRALLAH’IN KONUŞMASINI BEKLİYORUZ”

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah’ın cumartesi günü yapacağı konuşmayı sabırsızlıkla beklediklerini belirten Musa Hicazi, “Lübnan’daki muhalefet nedeniyle Hizbullah tek başına karar alamıyor. Muhalefet Hizbullah’ı engelliyor.” söz konusu.

“İSLAM DÜNYASININ SESSİZLİĞİ DEVAM EDİYOR”

Filistin’de insanları en çok üzen şeylerden birinin Müslüman dünyasının sessizliği olduğunun altını çizen Musa Hicazi, Aliya İzzetbegoviç, şöyle konuştu: ‘Her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil, sessizlikleri olacak. arkadaşlarımızın.’ Sözlerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Müslümanlar hiçbir şey yapmasa, yani hareket etmeselerdi kimse tepki vermezdi. Ancak harekete geçme kabiliyetleri olmasına rağmen tepkisiz kalmaları bizi üzüyor. “Türkiye bu kez Mavi Marmara’da olduğu gibi askeri destekli bir yardım konvoyunu gönderebilir.”

“MAHMUT ABBAS BATI’NIN CASUSUDUR”

Geçtiğimiz günlerde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın konvoyuna düzenlenen saldırıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Musa Hicazi, şunları söyledi: Mahmud Abbas, Batı’nın beyni yıkanmış bir casustur. Etrafında 20-25 bin kişilik bir kuvvet var. Mahmud Abbas, Biden’dan, Tayyip Erdoğan’dan daha iyi korunuyor. Anneleri bile bu harekete dahil olan çocuklarını reddediyor. Elbette aralarında iyi insanlar da var. “Bir gün mutlaka uyanacaklar.” söz konusu.

Başa dön tuşu