Sağlık

Mide bulantısını geçiren besinler

Hamilelik, bağırsak rahatsızlıkları, ilaç yan etkileri gibi birçok farklı sebepler mide bulantısına yol açabilmektedir. Beslenmenize ekleyeceğiniz birkaç besin ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Mide bulantısı hemen hemen herkesin hayatı boyunca çokça kez başına gelebilecek rahatsızlıklardan biridir. Hamilelik, bazı ilaçların yan etkileri, enfeksiyonlar, bağırsak rahatsızlıkları gibi farklı sebepler, bazı alerjik besinler mide bulantısına sebebiyet verebilmektedir. Mide bulantısı sorunu bir tedavi veya besin tüketilmediği taktirde uzunca bir süre devam edebilir.

Mide bulantısı sorunu yaşayanlar yiyecek ve içecek tüketmek konusunda oldukça güçlük yaşamakla birlikte halsizliği de beraberinde getirmektedir. Fakat bu durum bir şey yiyip içilmediği taktirde daha uzun süre devam edebilmektedir. Bu sebepten dolayı mide rahatsızlığının geçmesi için mümkün olduğunca bu duruma iyi gelen besinleri tüketmek gerek.

Papatya: Sindirim sistemine ve mide üzerinde oldukça etili olan, iltihaplana ve krampların önüne geçen papatya, mide bulantısı baş gösterdiği zaman çay olarak tüketildiğinde bulantının etkisini azaltır hatta bir müddet sonra tamamen geçmesini sağlar.

Nane: Gevşetici ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olan nane; koklandığı veya tüketildiği taktirde hemen etkisini gösterebilir. Mide kaslarının gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan mide bulantısını geçirir.

Zencefil: Çok eski dönemlerden beri bitkisel olmasından dolayı birçok rahatsızlığa iyi gelerek içerisindeki faydalı bileşenlerden dolayı midenin rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak mide bulantısına iyi gelir.

Kakule: Baharatların kraliçesi olarak tanınan ve mide rahatsızlıklarına iyi gelen kakule, mide duvarını gevşeterek mide bulantısın geçmesini sağlar.

Karanfil: Mide bulantısını gidermek ve mide sorunlarını tamamen geçirmek için farklı şekilde etki sağlayan karanfil tek başına ya da bal ile tüketildiği zaman mide bulantısının ve kusmanın önüne geçerek azaltmaktadır.

Fındık: İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki proteinden dolayı sindirimi çok kolay gerçekleşmektedir. Tüketildiği zaman mide sorunlarına büyük oranda iyi gelen fındık, herhangi bir sebepten ortaya çıkan mide bulantısının giderilmesinde fayda sağlar.

Başa dön tuşu