Güncel

Meteoroloji Uyardı: 3 Haziran Çamur Yağacak!

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamaya göre 3 Haziran günü sağanak yağış ile birlikte çeşitli illerde toz taşınımı bekleniyor. Çöllerden gelen tozlar ile yağmurlu havanın bir araya gelmesi sonucunda çeşitli illerimizde çamur yağabilir.

Ege’nin iç bölümü, Akdeniz’in batısı, Karadeniz’in iç kesimleri ile birlikte Anadolu’nun kuzeyi ile Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve doğusunda sağanak yağış bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu’nun doğusunda Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu’da toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğün’ce yapılan açıklamalara göre ülkemiz genelinde 3 Haziran günü hava parçalı bulutlu olacak. Tüm Ege, Batı Akdeniz’in iç bölümleri, İç Anadolu’nun kuzey bölümü ve Karadeniz’in iç kesimlerinde yağış bekleniyor.

İzmir Muğla’nın iç kesimleri Balıkesir’in güney tarafı Konya’nın kuzey ve batısında yerel sağanak ve gök gürültülü yağış bekleniyor.

Ayrıca Karadeniz’in büyük bir bölümünde sis etkisini gösterecek.

Çamur Yağabilir

Suriye’den gelen toz taşınımı Hatay başta olmak üzere Gaziantep Kilis ve Adıyaman illerimizde şimdiden etkisini gösterdi. Meteoroloji’nin değerlendirmesine göre İç Anadolu Doğu Akdeniz Doğu Anadolu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde akşam saatlerine kadar toz taşınımı etkisinin göstereceği düşünülüyor.

Marmara

Marmara bölgesinde çok bulutlu bir hava bekleniyor. Balıkesir’in güneyinde Bilecik ve çevresinde yoğun sağnak yağış bekleniyor. Karadeniz kıyılarında görülecek olan pus ve sis kısmen Marmara bölgesinde de etki gösterecek.

Ege

Yerel sağanak yağışların etkili olması beklenen Ege’de genellikle parçalı bulutlu bir hava bekleniyor. Bazı illerde ise etkili sağnak yağış ve şiddetli gök gürültüsü görülebilir.

Akdeniz

Az bulutlu bir hava beklenen Akdeniz bölgesinde öğleden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağnak yağış görülmesi bekleniyor. Rüzgarın da etkisini göstereceği bölgede toz taşınımı ile birlikte çamur yağımı etkisini gösterebilir.

Batı Karadeniz

Yerel sağanak yağışların görüleceği Karadeniz’de şiddetli gök gürültüsü ve sağanak yağışın da etki göstermesi bekleniyor. Ayrıca bölgede sis oldukça etkili olacak.

Doğu Anadolu

Erzincan, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı çevresinde yerel sağanak yağışlar bekleniyor. Rüzgar ise Malatya ve civarında etkili olacak. Toz taşınımının da bu bölgede hem çamur hem de toz olarak etkili olması bekleniyor.

Başa dön tuşu