Güncel

Mersin’de polisevine düzenlenen saldırı ile iğli detaylar!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mersin’deki polisevine yönelik gerçekleştirilen terör saldırısında bir polisin şehit, bir polisin de yaralı olduğunu aktardı. Saldırıyı gerçekleştiren iki kadın terörist, çıkan çatışmada yaralandı. Yakalanmamak için üzerlerinde taşıdıkları patlayıcıyı patlattılar.

Mersin’de merkez Mezitli ilçesinde Tece Mahallesi’nde bulunan polisevine silahlı saldırı gerçekleştirildi. Polisevine yaklaşan bir araçtan inerek burada yer alan polislere uzun namlulu silahlarla ateş açtılar. Polisler, saldırganların başlatmış olduğu saldırıya karşılık verdi. Saldırıda polis memuru Sedat Gezer şehit oldu, 1 polis memuru da yaralı.

Teröristlerin birine kimlik tespiti yapıldı

Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine dün akşam 22.45 civarlarında 2 kadın terörist tarafından saldırı meydana geldi, her ikisi de etkisiz hale getirildi.

Etkisiz hale getirilen teröristlerin kimliklerinin belirlenmesi için yapılan birinin kimliği belirlendi.  Kimliği belirlenen teröristin Zozan Tolan kod adlı Dilşah Ercan olduğu tespit edildi. Teröristin; PKK/KCK terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde etkin bir şekilde faaliyetlerde bulunduğu, daha önce terör örgütü faaliyetlerinden dolayı cezaevine girip çıktığı, Mersin’den 2013 yılında örgütün kırsal yapılanmasına dahil olduğu, Irak’ın kuzeyi, Kandil’de eğitim aldığı ve örgütün sözde özel güç yapılanması içerisinde faaliyetler meydana getirdiği belirlendi.

Bunun yanında, terörist hakkında metropollerde eylem amaçlı gönderilecek olan hazır kadrolar arasında kendisinin de olduğu şeklinde istihbarat bilgilerinin bulunduğu ortaya çıktı.

Olay nasıl gerçekleşti?

Olay yerine araç ile gelen iki kadından biri önce tabanca ile güvenlik noktasına ateş açıyor, ardından geri dönüyor ve bu kez yanında bulunan diğer kadın arkadaşı ile uzun namlulu silahlarla ece Polisevi Nizamiye Nöbet Kulübesine ateş altında bırakıyor. Çıkan çatışmada saldırganlardan biri yaralanarak olduğu yere yığılıyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırının gerçekleştiği bölgeye giderek olay yerinde incelemelerde bulundu. Daha sonrasında muhabirlere açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, şehidimize Allah’tan rahmet dilerken yaralı polisimize de acil şifalar diledi ve olay yerinde bulunan tüm polis teşkilatına geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kaçamayacaklarını anlayınca kendilerini patlattılar!

Bakan Soylu olay ile ilgili yaptığı açıklamada; “İl Emniyet müdürümüzle hemen gerekli temasları sağlayarak olayın nasıl meydana geldiği konusunda bilgi sahibi olduk. Kadın teröristler geçekleşen saldırıyı anlaşılıyor ki daha önceden tespit ettikleri polis arkadaşlarımızın nöbet tuttuğu o noktaya ateş ederek çatışmayı başlattı. 4 bekçi kardeşimiz bir araç ile olay yerine en hızlı şekilde intikal ederek 2 kadın teröristle çatışmaya devam eden arkadaşlarına katılıyorlar. Polis arkadaşlarımız iki teröristi de yaraladı, ancak teröristler yakalanmamak için çatışma devam ederken üzerlerinde bulunan patlayıcıları etkin hale getirerek kendilerini patlatmışlar. Çatışmada 2 polis memurumuz yaralanıyor. Ağır yaralı olan arkadaşımız kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehadet yolculuğa ilerliyor. Şehidimize Allah’tan rahmet, acılı ve kederli ailesine sabırlar diliyoruz. Yaralı polisimiz ve tüm polis teşkilatımıza da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” sözlerine yer verdi.

Başa dön tuşu