Ekonomi

Memur ve emeklilere Ocak 2023’te yapılacak olan zam ortaya çıkıyor

Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte gözler emekli ve memur maaşlarının hesaplanmasına çevrilmişti. Temmuz ayında yapılan zam ile emekliler Temmuz ayında yılın ikinci zammını da almış oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında yeni zam için hesaplamalar yapılmakta başlanmıştı.

TÜİK Temmuz ayında aylık enflasyonu yüzde 2,37, yıllık enflasyonu da yüzde 79,60 olarak açıkladı. Açıklanan ilk rakamların ardından memur ve emekli maaşı hesaplamalarına başlandı. Bu durumda ocak ayında emekli maaş zammı ne kadar olacak sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

Temmuz ayında altı aylık enflasyon artışını alan emekliler ve memurlar için yıl sonu yapılacak olan zam hesaplamaları da yapılmaya başladı. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinden yapılan hesaplamalara göre emekli ve memurlara yıl sonunda yeni bir zam ışığı daha görünüyor.

Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı olan yüzde 42,35 oranında artış alırken, memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşme artışı ile birlikte enflasyon farkı olan yüzde 41,7 oranında zamlı artışlarını almaya başladılar.

Hesaplanan bu rakamlar 2022’nin aralık ayına kadar devam edecek. Aralık ayında ise oluşacak olan 6 aylık enflasyon göre yeni yapılacak olan zamlar belirlenecek. Merkez Bankası tahminlerine göre yıl sonu enflasyon rakamlarının yüzde 60,4 olarak açıklıyor. Bu tahminlere göre yıl sonu zamları hesaplanmaya başladı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 17,6 puanlık güncelleme ile yüzde 42,8 oranından yüzde 60,4’e yükselttiğini söylüyor. Tahminin gerçekleştiği durumda bu yılın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 12,68 olarak değişeceğini söyleyen Kavcıoğlu, hem memurlar hem de emekliler için yeni bir artış anlama geldiğini söylüyor.

Bu tahminlerle birlikte memur ve memur emeklilerinin, toplu sözleşmede belirtilen yüzde 8’lik zamma ilaveten enflasyon farkı alabileceğini de ortaya koyuyor. Memur ve memur emeklilerinin fark alabilmeleri için bu yılın ikinci yarısında enflasyonun yüzde 7’nin üzerinde olması gerekiyor. Yüzde 12,68 oranındaki tahminlere göre memur ve memur emeklileri için yüzde 5,68 fark çıkacak. Bu durumda ocak zammı yüzde 8 zam ve yüzde 5,68 enflasyon farkı ile birlikte yüzde 13,68’i bulacak.

Bu durumda en düşük maaş, zam yüzde 13,68 olursa memurlarda 9 bin 105 liradan 10 bin 350 liraya çıkarken, memur emeklilerinde 6 bin 78 liradan 6 bin 909 liraya yükselmiş olacak.

Başa dön tuşu