Sağlık

Mavi gözlü herkes aynı atadan mı geliyor? Bilim insanlarından şaşırtan açıklama!

General Certificate of Secondary Education (GCSE) isimli bilimsel akademik dergisinde çok tartışılacak bir çalışmayı ortaya attı. Konu edilen çalışmada ortaya konan sonuçlara göre mavi gözlü insanların neredeyse tamamının soyu aynı kişiden geliyor.

Bilimsel, akademik dergi olan General Certificate of Secondary Education (GCSE), renkli gözlü bireyler üzerinde detaylı bir araştırma ve incelemeler gerçekleştirdi. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre dünyada yer alan mavi gözlü insanların soyu 6 ile 10 bin yıl önce yaşamış belli bir kişiden gelmektedir.

Göz renklerini konu alarak araştırma yapan bilim insanları, uzun yıllar boyunca insan gözündeki kahverengi pigment seviyesini belirleyecek olan OCA2 genini incelemeye aldı. Araştırmacılar, tüm kişilerin uzun yıllar öncesine dek kahverengi göz rengine sahip olduğunu ortaya koydu. Ta ki gözlerde genetik bir mutasyon meydana gelene kadar.

Genin adı: HERC2

Mavi gözlerin oluşumuna sebep olan bu genetik mutasyon, HERC2 adlı bir gen sayesinde oluşmaktadır. Bilim insanları, kahverengi göz pigmentini oluşturan OCA2 geninin, mutasyona uğrayarak HERC2 geni olarak dönüşü yaşadığını ortaya attı. Mavi göze sahip ilk kişinin 10 bin yıl önce Avrupa’da yaşadığı ve tüm mavi gözlü bireylerin aynı mutasyona uğradığını öne sürüyor.

Sadece göz renkleri değişiklik gösteriyor

Bu gen mutasyonunda göz renklerinde değişiklik yaşanırken cilt tonunu belirleyen pigmenler sabit kalıyor. Şayet bu mutasyon tüm vücutta gerçekleşseydi, albinizmin yaşanacağı iddia ediliyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Eiberg konuya ilişkin olarak “Mavi gözlü kişilerin DNA’sında aynı değişim meydana geldi” şekilde konuştu. Kahverengi gözün baskın gen olduğu ve kahverengi gözlere sahip bir çiftin mavi gözlü bir çocuğu olamayacağı düşünülse de bunun aksini kanıtlayan oldukça fazla örnek bulunmaktadır. Şayet siz de mavi gözlere sahipseniz, düşündüğünüzden çok daha geniş bir ailenin üyesi olabilirsiniz.

Başa dön tuşu