Güncel

Mavi Bayrak heyetinden dip çamurunu inceleme

Eğitim için Kocaeli’de bulunan Mavi Bayraklı yetkililer, İzmit Körfezi’ni eski ihtişamına kavuşturacak dip çamuru projesini inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

KOCAELİ (İGFA) – Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından düzenlenen 15. Yerel Mavi Bayrak Görevlileri Eğitim Programı kapsamında Kocaeli’ne gelen katılımcılar, Dip Çamuru Temizleme Projesini yerinde inceledi.

Proje alanına gelerek yetkililerden bilgi alan ekip, ardından dip çamurunun taşınıp kurutulduğu alanda incelemelerine devam etti. Mavi Bayrak yetkilileri, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eğitim programında bahsettiği dev projeyi yakından görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Katılımcılar, Başkan Büyükakın’a çevre dostu projelerinden dolayı teşekkür ettikten sonra proje alanında hatıra fotoğrafı çektirdi.

BİYONİK KOL İLE TEMİZLENİYOR

TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı raporlarla İzmit Körfezi Doğu Havzası’nda temizlenmesi gereken dip çamuru tespit edildi. Ekosistemin korunması amacıyla başlatılan çalışma, toplam boru uzunluğu 8 kilometre olan biyonik kolla yürütülüyor. Nozul adı verilen baş kısmıyla Körfezin derinliklerine dalan biyonik kol, burada biriken çamuru pompalarla karaya taşıyor. Biyonik kol çalıştıkça İzmit Körfezi akvaryum gibi parlayacağı güne bir adım daha yaklaşıyor.

8,5 MİLYON TON ÇAMUR

İki aşamalı proje kapsamında 720 hektar alanda yaklaşık 8,5 milyon ton dip çamuru temizlenecek. Projenin ikinci etabının hayata geçmesiyle İzmit Körfezi’nin eski günlerine kavuşarak “dev bir akvaryum” görünümü alması bekleniyor. Çamurun borular vasıtasıyla dipten uzaklaştırılarak İzmit Atletizm Pisti arkasında kurulan “susuzlaştırma tesisi”ne taşınacağı projenin 5 yılda tamamlanması planlanıyor.

158 dönüm üzerine kurulu şantiyede, polimer hazırlama tesisi ile her biri 1.000 m3 hacimli toplam 120 adet geotekstil tüpün döşenebileceği 6 ada bulunmaktadır. İnşaat alanına ulaşan alt çamur boru hattına polimer enjekte edilir. Boru hattında topaklanmaya başlayan çamur, geotekstil borularda devam ederek suyunu boru içerisinde bırakır ve boru içerisinde süzülme meydana gelir. Tüplerde biriken dip çamuru kurutularak en az %60 kuruluğa ulaşıncaya kadar bekletilir. Daha sonra kesilen tüplerdeki çamur kamyonlara yüklenerek depolama alanına taşınıyor.

HAVA, DENİZ VE KARADAN TAKİP

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dip çamuru projesiyle Körfez’i temizlerken, aynı zamanda koordineli bir şekilde Marmara Denizi’ni havadan, denizden ve karadan korumaya da devam ediyor. Bu kapsamda deniz uçakları, 2 adet havadan kontrol botu ile denizden denetim ve kontrol faaliyetleri yürütülmektedir. Öte yandan 3 adet amfibi temizlik aracı, 4 adet deniz elektrikli süpürgesi, dere bariyerleri, deniz çöp kutuları ve mavi takım ile hem deniz hem de kıyı şeridi temizleniyor.

ÇALIŞMALAR MAVİ BAYRAKLA TAÇLANDI

TÜBİTAK MAM ile Körfez ve İzmit Körfezi’ne dökülen 12 derenin su kalitesini izleyen Büyükşehir Belediyesi, balıkçılık faaliyetleriyle farkındalık yaratıyor. Proje kapsamında İzmit Körfezi’ne 42 bin kalkan, levrek ve çipura balığı salınırken, Körfez’deki balık popülasyonu hem çeşitlendi hem de arttı. Bütün bu çabalar meyvesini verdi. Kocaeli’ye toplam 9 adet Mavi Bayraklı Plaj kazandıran Büyükşehir Belediyesi, bu Mavi Bayraklardan 2 adetinin İzmit Körfezi’ne dikilmesini sağladı.

Başa dön tuşu