Güncel

Mangal Nasıl Yakılır İşte Size Mangal Yakmanın 3 Önemli Püf Noktası

Mangal Nasıl Yakılır İşte Size Mangal Yakmanın 3 Önemli Püf Noktası. Benim gibi mangal nasıl yakılır bilmeyenleri aydınlatmak amaçlı bu yazıyı kaleme aldım, ben zorluk çektim siz çekmeyin diye, neyse uzatmadan işin detaylarına gireyim.

Yıllarca pikniğe gittiğimiz zaman mangalla ilgilenmedim. Ben daha çok işin tüketim kısmı ile yakından ilgilendiğim için mangal nasıl yakılır ve kömür nasıl tutuşturulur gibi konularla hiç ilgilenmedim. Gel zaman git zaman öyle bir an geldi ki 8 kişinin mangal sorumluluğu bir anda benim üzerime kaldı. Hal böyle olunca uzun süredir mangal nasıl yakılır konusu ile ilgilenmeyen ben, ciddi anlamda zor bir sınavla karşılaştım. Yaptığım ilk iş internete girip mangal nasıl yakılır yazmak oldu. Ama ne yazık ki internet üzerinde beni yeterince aydınlatacak bir bilgiye ulaşamadım. Var olan bilgi ve videolar genellikle eğlence amaçlı çekildiği için aydınlatıcı bilgi vermiyordu. Gel zaman git zaman bu konuda uzmanlaşınca ben de işi tam olarak bilmeyenlere bilgi vereyim dedim.

Benim gibi mangal nasıl yakılır bilmeyenleri aydınlatmak amaçlı bu yazıyı kaleme aldım, ben zorluk çektim siz çekmeyin diye, neyse uzatmadan işin detaylarına gireyim. İmkanınız varsa kaliteli bir mangal edinin, kömürünüz olsun ama kilit eleman kuru odunlar olduğu için eski bir kasa, çam kozalakları yada çevreden topladığınız küçük odun parçaları da iş görecektir. Eğer mangal yakma konusunda çok deneyimsizseniz kesinlikle küçük kuru odun parçaları ve odunlarınız olmalı hiç bilmeyenlerin can kurtarıcısı bu yöntemdir.

Mangal Yakma İlk Yöntem

Küçük odun parçalarını mangalınızın tabanına yayın üstüne biraz iri parçalar atabilirsiniz. Benim tavsiyem bu parçaların daha sonra koyulmasıdır. Odun parçalarını alttan tutuşturması için dört bir yanına gazete parçaları koyun ve hepsini aynı anda yakın kısa bir süre içerisinde mangalınızın odunları çıtırdayarak yanmaya başlayacaktır. Eğer bu evrede mangalınız yanmıyorsa ya odunlarınız ıslaktır yada mangalınız alttan hava almıyordu. Odunlar yavaş yavaş tutuşmaya başladıkça daha büyük parçaları ekleyin ama abartmayın. Mangalın ilk kuralı yanan ateşin devamlı hava almasıdır. Yeterince zaman geçince (yani odunlarını tutuşunca) üzerine tamamını örtmeyecek şekilde mangal kömürü ekleyin. Pişireceğiniz ete, doyuracağınız insan sayısına göre eklediğiniz kömür parçalarının sayısı farklılık gösterebilir. Ama mangalınız bu ateşi kaldırmayacak kadar küçükse ateşin sönmesine neden olabilirsiniz. Kömürleriniz yanan odunun yardımıyla yanmaya başlayınca tamamının yanmasını bekleyin. Bazı büyük kömür parçalarını da kalın bir sopa yardımıyla küçük parçalara ayırabilirsiniz. Kömürlerinizin tamamı kor halinde yanarken üzerine etinizi yada ne pişirmek istiyorsanız onu ekleyebilirsiniz. Etiniz yer yer yağını ateşin üzerine dökeceği için ateşin sönmesine neden olabilir bu sebep yellemek faydalıdır.

Mangal Yakma İkinci Yöntem

Farklı yöntemleri dile getireceğim. Teknolojinin gelişmesi eski yöntemlerin yerine daha hızlı yöntemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Aynı şey hiç şüphesiz kolay mangal yakma yöntemleri için de geçerli oluyor. Mangal yakma ikinci yöntemde biraz odun, çabuk tutuşan sıvı çıra ve mangal kömürü kullanıyorsunuz. İşlemler bire bir aynı ama burada akışkan çıranız yardımıyla odunlarınızın daha hızlı tutuşmasını sağlıyorsunuz. Bu durum için çeşitli yöntemler kullanılabilir ama en fazla tercih edileni çıranın gazete kağıdında olduğu gibi odunun alt kısmından tutuşmasını sağlayacak şekilde yanmasını sağlamak olmaktadır. Daha sonrasında tutuştuktan sonra kömürlerinizi ekleyebilirsiniz bu sayede hızlı bir şekilde tutuşacaktır.

Mangal Yakma Üçüncü Yöntem

Benim favorim mangal yakma konusunda kesinlikle budur. Bunun için mangal kömürü ve bir adet pürmüz edinmeniz yeterli oluyor. Mangal kömürünü mangalın üzerine yaydıktan sonra başka herhangi bir yardımcıdan destek almadan pürmüzle tutuşturuyorsunuz bütün kömürler tutuştuktan sonra yayabilirsiniz. Hem daha sağlıklı hem de daha hızlı tutuşturma imkanı sağladığı için tercih edilmelidir. Üstelik tütme, yanmama ve zaman kaybı oluşturmadığı için mangaldan daha fazla keyif almanızı sağlar. Bunun için kömürleri mangal telinin üzerinde yaktıktan sonra içine dökerseniz kömürlerden maksimum keyif almanız da söz konusu olacaktır.

Evet genel anlamıyla mangal nasıl yakılır konusuna değinmeye çalıştık. Bunun için çok farklı yöntemler vardır ama pratiklik kazandıktan sonra sizde kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Benim gibi mangal yakmaktan hiç anlamayan biri bile ikinci seferden sonra uzmanlaşmaya başladıysa sizler de hızlı bir şekilde mangal yakabilirsiniz. Mangalla işiniz bittikten sonra söndüğünden emin olsanız bile yine de mangalı söndürmeyi unutmayınız.

Başa dön tuşu