Güncel

Malatya İtfaiyesi su altında da kurtaracak!

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne bağlı Sualtı Arama Kurtarma ekibi kamp eğitimini tamamlayarak Malatya’ya döndü. Bu yıl Antalya ve Aydın illerinde kamp antrenmanlarına katılan ekip, 15 gün süren antrenmanlarda yeni teknikler uyguladı.

MALATYA (İGFA) – Malatya Büyükşehir Sualtı Arama Kurtarma Ekibi, Antalya ve Aydın’da düzenlenen eğitim kampını başarıyla tamamladı.

Sualtı Arama Kurtarma ekibinin katıldığı kamp eğitimleri hakkında bilgi veren Malatya Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu, kamp eğitimlerinin her yıl periyodik olarak yapıldığını söyledi.

Katipoğlu, “Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye’nin en köklü ekiplerinden biri olan Sualtı Arama Kurtarma ekibimizin rutin faaliyetlerinin yanı sıra eğitimleri de devam ediyor. Deniz eğitimlerine her yıl sezon sonunda sonbahar ve kış ayları arasında devam ederler. Ekiplerimiz bu yıl Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Üç Adalar Bölgesi’nde 5 günlük deniz eğitimi gerçekleştirdi. Ardından Aydın Didim İlçe Polis Eğitim Kampı’nda 10 günlük oldukça yorucu ve tempolu bir kamp geçirdiler. Özellikle bu eğitimlerde arkadaşlarımız derin dalış, anestezi testi, hızlı tekne kullanma teknikleri, arama kurtarma tekniklerinin yeniden değerlendirilmesi konusunda yeni geliştirilen teknikler üzerinde çalıştılar. Arkadaşlarımız navigasyon, pusula kullanımı, iple arama kurtarma, kılavuz ip kullanımı gibi konularda sürekli kendilerini geliştirerek bu eğitimi tamamladılar. Yaklaşık 15 günlük eğitim kampının sonunda ekibimiz Malatya’ya dönerek hizmetlerine devam ediyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesindeki ekibimiz ben dahil 8 kişiden oluşuyordu. Bu yıl aramıza bir genç arkadaşımızı daha dahil ettik. 9 kişilik bir ekipti. Bir yandan da genç ve dinamik ekipler oluşturuyoruz. Gençleri de bünyemize katarak ekibimizin sayısını artırmaya devam edeceğiz” dedi.

‘EKİBİMİZDEKİ PERSONEL SADECE DALGICI OLARAK ÇALIŞMIYOR’

Sualtı Arama Kurtarma ekibimizde yer alan personelimizin sadece dalgıç olarak görev yapmadığını vurgulayan Katipoğlu, “Sualtı Arama Kurtarma ekibinde yer alan tüm personelimizin itfaiye teşkilatında farklı görevleri bulunmaktadır. Ben aynı zamanda bir dalgıcım. İtfaiye Daire Başkanı olarak görevimi yaparken aynı zamanda olası bir olayda da yer alıyorum. Diğer birimlerden itfaiyeci olan veya katiplik bölümünde çalışan arkadaşlarımız da asli görevlerinin yanı sıra bu görevleri gönüllü olarak da yerine getirmektedirler. Boğulma olaylarının yaşanmasını istemiyoruz ama arkadaşlarımız bu durumlara çok hızlı müdahale ediyor. Su altında can kaybı çok çabuk ölümle sonuçlanır. Malatya’da boğulma vakalarının sayısı her geçen yıl azalıyor. Çocukları takip eden ve bu konularda uyaran öğretmenlerimize, anne ve babalarımıza özellikle teşekkür ediyorum. Uyarılarımız tek başına yeterli değildir. Öğretmenlerin, velilerin ve yetişkinlerin uyarıları bizim için çok değerli” dedi.

Başa dön tuşu