Güncel

Malatya deprem şehitlerini bu ormanda yaştacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat’taki depremde hayatını kaybeden 1246 deprem şehidinin anısına, Beydağı Tabiat Parkı’nda 1246 fidanın toprakla buluştuğu Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı oluşturdu.

MALATYA (İGFA) – Malatya Büyükşehir Belediyesi, 1246 deprem şehidinin adını yaşatmak için hatıra ormanı oluşturuyor.

Hatıra ormanına fidan dikim programına Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Garnizon Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mustafa Er, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ercan Altın, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Emniyet Müdürü Arif Çankal, STK Başkanları katıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturuldu. Etkinliğe Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, depremde yakınlarını kaybeden şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TUTAL: HER FİDAN BİR ŞEHİTLERİMİZİ TEMSİL EDİYOR

Şehit Aileleri adına bir konuşma yapan Yusuf Kenan Tutal, “Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, 2’nci Ordu Komutanımıza, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her fidan bir şehidimizi temsil ediyor. “Her fidanda bir can kurtarmamıza yardımcı olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Program kapsamında bir konuşma yapan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Şehitlerimizin isimlerini yaşatmak için düzenlenen bu törene katılımınızdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. 6 Şubat’ta kıyametin provasını yaşadık. Deprem bölgelerinde 50 binin üzerinde insan şehit oldu. Malatya’da 1246 şehidimiz var. Şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız. “Şehitler adına fidan dikim programı düzenleyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Malatya’da deprem şehitleri anısına 1246 fidan dikildiğini belirten Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, deprem şehitleri anısına oluşturulan Deprem Şehitleri Hatıra Ormanı’nda şehitlerin isimlerinin yaşatılacağını belirterek, “Bugün” dedi. güzel bir gün. Kasım ayında sonbaharda güzel bir etkinlik düzenliyoruz. Hem Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’na, hem Malatya Orman İşletme Müdürlüğü’ne, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne, Jandarma Komutanlığı’na, Bugün buraya gönüllü olarak gelen katılımcılarımız ve 6 Şubat’ta meydana gelen ve yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremde 1237 vatandaşımızı şehit verdik. Daha sonra yurt dışından 9 vatandaşımızın daha şehrimize gelerek defnedilmesi üzerine, 1246 vatandaşımızı kaybettik.Ülkemizin milli birlik ve beraberliğini korumak için bu vatan için kanlarını döken deprem şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. “Şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından törene katılanlar tarafından 1.246 deprem şehidi anısına Hatıra Ormanı’na fidan dikildi.

Başa dön tuşu