Güncel

Malatya Büyükşehir’in beton santrallerine toplu açılış

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Beton Santralleri ve Asfalt Santrallerinin açılış törenine Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz katıldı.

MALATYA (İGFA) – 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından Malatya’da hem yapı stoğu hem de altyapı hasar gördü.

Yıkım sonrası acil hazır beton ve asfalt ihtiyacının karşılanması amacıyla Büyükşehir Belediyesi, 2 beton santrali ve 2 asfalt santrali kurarak hizmete açtı.

Beton Santralleri ve Asfalt Santrallerinin açılışında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “29 Ekim’de Cumhuriyetimizin 100. yılını millet olarak hep birlikte coşku ve sevinçle kutladık. Cumhuriyetimizin bizden istediği, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerdir. Cumhuriyet bize bir hedef gösteriyor. Türkiye Yüzyılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibi, Marmaray’la, Osman Gazi’yle, TOOG’la, SİHA’yla, İHA’yla, köprülerle, bölünmüş yollarla Türkiye’de gönülleri birleştiren yollar inşa ediyor. “Yerel düzeydeki genel hizmetlere paralel olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldığımız ilham ve destek, hükümetimiz ve milletvekillerimizden aldığımız destekle, tereddüt etmeden şehrimizi canlandırmaya çalışıyoruz.” söz konusu

MALATYA’YA 132 MİLYON EURO HİBE MÜJDESİ

Başkan Gürkan, tören alanına gelirken Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin aradığını duyurarak, “Bize 132 milyon Euro hibe verdiklerini söylediler. 132 milyon Euro’luk bu hibe yaklaşık 4 Milyar Türk Lirası’na tekabül ediyor. Bu rakam Malatya’mızın yeniden yapılanmasında kullanılacak. “Malatya’mıza hayırlı olsun” dedi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, “Kenti yeniden imar ederken maalesef özellikle beton fiyatı konusunda fırsatçılık olduğunu düşündüğümüz, bizi üzen yanlışlar oldu. Büyükşehir Belediyemiz kurduğu santrallerle bu konuya müdahale ederek piyasayı düzenleyecek. Fırsatçılara da şunu ifade etmek isterim; Lütfen şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız. Herkesin sorumluluğu vardır. ‘Bu sezon ve şartlar uygunsa işi sizin istediğiniz fiyata, istediğim kârla yapabilirim’ noktasında hareket etmeyelim. Malatyalı hemşerilerimizin zor günlerinden faydalanırsanız Battalgazi’nin torunları bunu unutmayacaktır. “Bu beton santrallerini ve asfalt santrallerini şehrimize kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve ekibine bir kez daha teşekkür ediyorum. Tesislerimiz hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Açılış Töreninde bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, şunları söyledi:

“Anadolu’yu vatan yapan şehirdeyiz. Sultan Alparslan’ın gazilerine yoldaş olan Selçukluların mührünü taşıyan Malatya’dayız. Malatya sahabeler tarafından aydınlanmış ve Somuncu Baba’dan Sadrettin Konevi’ye kadar pek çok âlimin irfan kaynağı olmuştur. Her ülkenin bir yandan gazileri, diğer yandan akademisyenleri ve velileri ağırlama fırsatı yoktur.
Malatya her zaman birlik ve beraberlik içinde olmuş, işgalci oldukları için fitnecilere asla boyun eğmemiştir. Malatya’nın en çok takdir ettiğim yönlerinden biri girişimciliği olduğu kadar, hayatın farklı kesimlerini bir arada tutma ve toplumun her kesimini kucaklama kültürüdür. Geçmişte Malatya’nın güzelliklerini yok etmeye çalıştılar ama kimse başarılı olamadı ve bundan sonra Allah’ın izniyle hiç kimse Malatya’nın birlik ve beraberliğini bozamayacaktır. “Cumhuriyetimizin bu yüzyılında Malatya nasıl büyük başarılar ve ilerlemeler kaydettiyse, 2053 ve 2070 yıllarına doğru ufkumuzu genişlettiğimiz bir dönemde Malatya’nın da Türk yüzyılının inşasında öncü şehirlerden biri olacağına inanıyorum. Türk Yüzyılı dediğimiz yeni dönemde.”

Yüzyılın felaketinin ilk gününden bu yana Malatya’da devlet ve milletin bu güzel şehri ayağa kaldırmak için tarihi bir çaba içinde olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bir yandan barınma için kolları sıvadılar. Bir yandan şehrin dönüşümü ve dönüşümü için çalışıyorlar, diğer yandan da ticaretin canlanması, sosyal hayatın gelişmesi için çalışıyorlar.” Toplumun her kesimini kucaklayan, medeniyetlerin beşiği olan yapısı ve girişimcilik kültürüyle Malatya’nın yeniden yükselmesi için hep birlikte çalışıyoruz. TOKİ konutları ve köy evleri hızla yükselirken, Malatya Çarşı Projesi Bakırcılar Çarşısı ve Yeni Sanayi Alanları ile ekonomide hayat buluyor. Şehir merkezinde 8 binin üzerinde ticari bina ve 3 binin üzerinde konutun hizmete açılmasını sağlayacağız. Bir kısmı başladı, bir kısmı da gelecek” dedi.

6 Şubat depreminden bu yana devletin yürüttüğü çalışmalar hakkında detaylı bilgi veren Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tesislerin Malatya’ya, bölgeye ve ülkeye hayırlar getirmesini diledi.

Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyet, Yeşilyurt İlçesi Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Recep Tayyip Erdoğan Dünya Kayısı Ticaret Merkezi’ni ziyaret etti.

Başa dön tuşu