Güncel

Malatya Büyükşehir 3 ayda 45 bin 100 çağrıyı cevapladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi vatandaşlardan gelen istek ve talepleri çözmek için 7 gün 24 saat çalışarak vatandaşlara kolaylık sağlamaya devam ediyor.

MALATYA (İGFA) – Malatya Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi, vatandaşlara hızlı bir şekilde yardımcı olmak amacıyla son 3 ayda 7/24 yoğun bir şekilde çalışarak 45 bin 100 çağrıya yanıt verdi.

Çağrı Merkezi, vatandaşlardan gelen talep, öneri ve şikayetleri anında değerlendirip işleme alarak, başvuruları anında ilgili birimlere göndererek, kısa sürede değerlendirilerek çözüme kavuşturulmasını sağlıyor.

Çağrı Merkezi tarafından son 3 ayda 45 bin 100 çağrı yanıtlanırken, vatandaşlardan gelen 7 bin 942 talep, öneri ve şikayetin 7 bin 100’ü Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri tarafından anında çözüme kavuşturuldu, 842 başvuru ise Çağrı Merkezi tarafından değerlendirildi. ilgili birimler.

Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu kapsamındaki her konuda hassas hizmet veren 444 51 44 numaralı Çağrı Merkezi, yol ve altyapıdan ulaşıma, fen çalışmalarından park ve bahçelere, polis denetimlerinden çevreye kadar birçok konuda vatandaşlara anında çözüm sunuyor. ve veterinerlik hizmetleri.

6 Şubat’ta yaşadığımız depremlerin ardından vatandaşların istek ve taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara aktarma konusunda önemli bir görev üstlenen Malatya Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi, sorumluluğunun bilincinde olarak 7/24 çalışmalarına devam ediyor. .

Başa dön tuşu