Güncel

Maden ocaklarıyla tahrip olan doğada Bursa enerji üretilecek

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın Nilüfer ilçesi Kuruçeşme mevkiinde tamamı çevreyle çevrili alanda inşa edilecek Batı Bölgesi Katı Atık Entegre Tesisi’nde yaklaşık 100 bin konutun ihtiyacını karşılayacak seviyede elektrik enerjisi üretilecek. mayınlar tarafından.

BURSA (İGFA) – İklim değişikliğiyle mücadele çalışmaları kapsamında çevre yatırımlarına ağırlık veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacını “su, güneş gibi doğal kaynakların yanı sıra” evsel katı atıklardan da karşılayarak örnek bir çalışma yürütüyor.

17 ilçedeki yabani çöp depolama alanlarını ıslah eden Büyükşehir Belediyesi, katı atık merkezlerinde toplanan evsel katı atıkları hammadde olarak kullanarak ekonomiye kazandırıyor. Atıklardan enerji üretiminin sağlandığı Yenikent Katı Atık Depolama Sahası ve Doğu Bölgesi Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde geçen yıl 110 milyon 60 bin 102 kilovat elektrik enerjisi üretilirken, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı tesislerde tüketilen elektrik enerjisinin tamamı kullanıldı. buradan karşılandı.

ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRIR

Bursa’da üretilen günlük toplam 3 bin 700 ton evsel katı atığın büyük bir kısmının depolandığı Hamitler’deki Yenikent Sahası’nın ekonomik ömrünün sonuna yaklaşması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi, inşaat kararı aldı. Tamamen kapalı bir sistem olan ve atıkların enerji üretimi yoluyla ekonomiye kazandırıldığı Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisi’nin bir benzeri batıda yer alıyor. Bölgeye getirilmesi için çalışmalar başladı.

Tesisin inşaatına en uygun yerin belirlenmesi amacıyla Uludağ Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde uzman akademisyenlerle yer belirleme çalışmaları yapıldı. Hazırlanan her iki raporda da Kayapa Kuruçeşme mevkisi en uygun bölge olarak belirlendi. Etrafı taş ocaklarıyla çevrili bu alanla ilgili ÇED raporu alınırken, en yakın yerleşim yerine 1,5 kilometre uzaklıkta inşa edilecek tesise gelen ulaşım araçlarının vatandaşları rahatsız etmemesi için alternatif yol üzerinde çalışma yapılması için düğmeye de basıldı.

ATIK SAHASI DEĞİL ENTEGRE TESİSLER İNŞA EDİYORUZ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bölge sakinlerinin kasıtlı olarak ‘atıkların döküleceği bölgede vahşi çöp depolama sahası yapılacak’ şeklinde yanlış bilgi vermesine tepki gösterdi. Kesinlikle çöp depolama veya yakma tesisi yapmadıklarını belirten Başkan Aktaş, “Katı atık entegre tesisi yapıyoruz. Biz oturup 3 günde hazırladık algısıyla yöre halkı yanıltılıyor. Süreç 2014 yılında başladı ama son 4 – 4,5 yıldır çok detaylı çalışıyoruz. Hamitler SOS veriyor. Çevresinde 11-12 mahalle ve 400 bin civarında nüfus var. Türkiye’nin en iddialı projelerinden biri olacak. Bittiğinde bölge halkı dahil herkes ‘Allah sizden razı olsun’ diyecek. Bölgedeki 6-7 taş ocağına karşı ses çıkarmayanların bu yaklaşımları boşa çıkıyor. Onu Los Angeles’ın göbeğine inşa ettiler, bir uzay limanına benziyor. Avrupa’da şehir merkezinde entegre tesisler bulunmaktadır. Yaptığımız tüm inceleme ve araştırmalarda tüm uzmanların ortak görüşü budur. Bir ilçeye yapılan tesis olarak düşünmeyin, burası Bursa’nın tesisi. Ayrıca bu çöp değil, ham maddedir. Burada değerlendirilip ekonomiye kazandırılacak. Yeşilden, çevreden, geri dönüşümden bahsediyorsak altını dolduracak hamleler yapmamız gerekiyor. Bu vizyon bir projedir, bir ufuktur. Bir gün bu görevler bitecek ve ben burada yaşayacağım. Bu şehrin sokaklarında dolaşacağım. Büyük bir iş başardık diye övünerek, gönül rahatlığıyla dolaşacağım bir proje. Kahramanca konuşmalarla çevrecilik sağlanamaz. Böyle vizyon projeler yapacaksınız. Bizi sevgiyle hatırlayacak bir proje olacak” dedi.

Kurulacak tesisin Avrupa’da 570 örneği bulunuyor. Su kaynakları, rüzgar durumu ve lokasyona göre 31 kriterde sınavı geçen tesis, tamamen kapalı alanlardan oluşacağı için koku sorunu yaşanmayacak. 30 yıl hizmet verecek ve 100 bin konutun tüketimine eşdeğer elektrik enerjisi üretecek tesis, iddiaların aksine tam bir çevre projesi. Elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra bölgede kurulacak seralar tesiste oluşan atık ısıyla ısıtılacak, seracılıkla ekonomiye ayrı bir değer katılacak.

Başa dön tuşu