Güncel

LGS zor muydu, kolay mıydı? 2022 LGS YORUMLARI

LGS soruları zor muydu kolay mıydı? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınav için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. LGS soruları zor muydu kolay mıydı? LGS sınavı nasıldı? 2022 LGS sayısal-sözel sınav soruları zor muydu? İşte yorumlar

LGS 2022 sınavı sona erdi. Sınavın bitişiyle birlikte LGS sorumları merak edilmeye başlandı. Sınavdan çıkanlar “LGS zor muydu, kolay mıydı?” sorusuna cevap aramaya başladı. 8. sınıf öğrencileri kendileri için çok büyük bir öneme sahip olan LGS’ye girdiler. LGS sona ererken şimdi öğrencilerin aklında “LGS zor muydu, kolay mıydı?” sorusu var. İşte sınav yorumları…

Birinci oturumda öğrenciler Türkçe, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinden 50 soru soruldu ve öğrencilere 75 dakika verildi. İkinci oturumda ise matematik ve fen derslerinden 40 soru sorulacak ve 80 dakika yanıtlama süreleri olacaktır.

Sayısal ve sözel bölümlerde her bir alt test için yanlış ve doğru sayıları belirlenmiş olacak. Her öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı ile beraber ilgili teste ait doğru cevap sayısından cevaplanan yanlış sayısının üçte biri çıkarılmış olacak.

2022 LGS YORUMLARI

– LGS çok kolaydı inanamıyorum. Özellikle dil bilgisi ve kareköklü sorular.. Yapamayanları gerçekten liseye almasınlar. Bekle beni Galatasaray Lisesi ben geliyorum.

– Kardeşime diyorum, “LGS nasiıldı?” Bana diyor “Nau nau”

– Çok zordu LGS… Girdim öylesine o eksik kalmasın.

– En basit LGS buydu. Bu sınavdan 480 altı alan çalışmamıştır.

– Sınava hazırladığım ilk öğrencim arayıp LGS sınavının iyi geçtiğini söyledi. Öğretmenlik çok farklı bir duygu çok gururluyum.

– Lgs aşırı basitti Türkçe full, matematik 19 doğru 1 boş. Robert Koleji’ni istiyorum.

– Kardeşim LGS sınavından çıktı, nasıl geçti dedim ‘Çok zordu’ dedi. ‘Canını sıkma daha üniversite sınavı var’ dedim. ‘Teselli mi ediyorsun beddua mı ediyorsun abla’ dedi.

– LGS çok iyi geçti, sonunda bitti şükür…

– LGS demeyin bana… sayısalım kötüydü, fen orta dereceydi ağlayacağım…

– LGS kolay gibiydi…

– LGS matematik, geçen yıllara oranla daha basit geldi bana.

– Bu kadar LGS konusmak yeter… Aglayarak yarınki matematik sınavıma çalışmaya gidiyorum.

– Benim kızım şimdi LGS’den çıktı ve sözelin zor olduğunu söyledi. Bence giren bu sene sözelden girecek.

2022 LGS SINAVI NASILDI?

2022-LGS’yi değerlendiren Bahçeşehir Koleji Genel Müdür Yardımcısı Dr. Özge Aslan, tüm derslerin, Bakanlık tarafından yayınlanan kazanım dahilinde olduğunu ve her ay düzenli olarak yayınlanan örnek sorularla paralel bir LGS ile karşılaşıldığını söyledi.

Bahçeşehir Koleji Türkçe Bölüm Başkanı Tülay Uğurludural; ”Bu yılki LGS Türkçe sınavı konu kapsamı bakımından MEB müfredatının tamamını içeriyordu. Türkçe testi hem metinler hem de seçenekler açısından daha uzun sorulardan oluşuyordu. Sorularda yorumlama becerisi ön plandaydı. Paragraflarda içerik analizi yapmayı gerektiren soruların çözümünde dikkatin ve odaklanarak okumanın önemi ön plana çıktı ve bu sorular, sınavın ayırt edici soruları oldu. Özellikle tablo okuma sorusunda matematiksel düşünme becerisi, okuma anlama becerisinin önüne geçti. Görsel okuma ve sözel mantık sorularındaki işlem basamakları fazla olduğundan zaman yönetimi ön plana çıktı. Dil bilgisi soruları; kazanımları kavramış, konuya hakim olan öğrencilerin yapabileceği nitelikteydi. Genel olarak LGS Türkçe soruları, önceki yıllarda olduğu gibi kitap okuma alışkanlığını kazanmanın ve soru çözüm tekniklerine hakim olmanın önemini ortaya koydu” dedi.

Bahçeşehir Koleji Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Ferda Gençel, “Sınav, soruların ölçtüğü kazanımlar açısından dengeli bir dağılım gösterdi. Sınavda 3 tane olumsuz, 1 tane öncüllü soru yer aldı. 2021 LGS’de yer alan kronoloji ve harita yorumlama tarzı sorular, bu sınavda yer almadı. Bilgi ve anlama (kavrama) düzeyindeki sorular çoğunluktaydı. Sınavda, öğrencilerin T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersindeki kavram bilgilerini kullanarak yorum yapmaları beklendi. Sınavın en belirleyici sorusu, Mudanya Ateşkes Antlaşması ile ilgili soru oldu. Bu soruda Osmanlı Devleti’nin resmen ve hukuken sona erdiğini ayırt edebilen öğrenciler soruyu doğru yanıtlamış olmalı Bunun dışındaki sorular açık ve netti, tartışmaya açık bir soru yoktu” ifadelerini kullandı.

Bahçeşehir Koleji Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Yasemin Arayan ise “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ait sınavda sorular açık, anlaşılır ve net bir şekilde ifade edilmişti. Sınavda direkt bilgi soruları sorulmayıp daha çok öğrencinin yorumlama, analiz becerilerini ölçen sorular soruldu. Sınavın kapsamında ağırlıklı olarak ‘Kader ve Kaza İnancı’ ile ‘Din ve Hayat’ üniteleri yer almakla birlikte LGS’de ilk defa bu sınavda beklediğimiz şekilde bir sure sorusu geldi. Surenin anlamını yorumlayan öğrencilerin bu soruyu kolaylıkla yapabileceği düşünüyoruz. Geçen senelerde peygamberlerle ilgili soru gelirken, bu sene yapılan sınavda bu konuyla ilgili soru gelmedi” dedi.

Bahçeşehir Koleji Matematik Bölüm Başkanı Özgür Aytekin “Geçen senelerde olduğu gibi bu yıl sınavdaki tüm sorularda öğrencilerin soruları somutlaştırabilmeleri ve daha rahat yorum yapabilmeleri için şekil, grafik, tablo gibi görseller kullanıldı. Bazı sorularda kullanılan şekiller sorunun çözümünde etkin rol oynadı. Sınavdaki sorular MEB tarafından yayınlanan örnek sorularla geçen yıllara göre daha fazla paralellik gösterdi. Sınavın geneline bakıldığında geçen senelere göre belirleyici soru sayısı azalsa da matematik sınavda eleyici ders olma özelliğini korudu. Bu sınavda geçen seneden farklı olarak 6. ünite kazanımlarını içeren soru soruldu, böylelikle sınav tüm üniteleri kapsayan bir sınav oldu” şeklinde değerlendirdi.

2022 LGS SINAVI KOLAY MIYDI?

LGS 2022 hakkındaki görüşler sosyal medyada yer almaya başladı. İlk oturumu tamamlayan öğrenciler sınavın genel olarak zor olmadığını belirtti. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin biraz zor olduğunu dile getiren öğrenciler, Twitter’da ise sınavın genel olarak zor olmadığı yönündeki tweetler mevcut.

Türkçe için ise geçen seneye göre daha seçici sorular olduğu söyleniyor. Bir grup türkçenin zor olduğunu söylerken diğer bir grup ise geçen sene ile aynı seviyede olduğunu söylüyor.

Diğer dersler hakkında ortak bir görüş bulunmamakta. Fakat sınavın geneli değerlendirildiğinde kolay olduğu iddia ediliyor. İkinci oturumu devam eden sınavda ilk oturum genel olarak kötü geçmediği ifade ediliyor. Uzmanlar ise bunu genel sıralamayı nasıl etkileyeceği konusunda değerlendirmeye başladılar.

Uzmanlar sınavda önce öğrencilere Anlamını bilmediğiniz sözcükleri cümlenin gelişine dikkat ederek bulmaya çalışmaları gerektiğini belirtti. Soruları en az iki defa verilenle isteneni ayırt ederek okumaları gerektiğinin önemine dikkat çekti. Aynı şekilde paragraf sorularında önce soruyu okuyarak paragrafta ne arayacağınızı bilmenin önemini vurguladı. Matematikte ise daha dikkatli okumaları gerektiğini ve genel mantık çerçevesinde soruya yaklaşmaları gerektiğini belirttiler. 2022 LGS Sınavı ilk oturumu hakkındaki görüşler genel olarak olumlu yönde oldu.

LGS SORULARI ZOR MUYDU KOLAY MIYDI?

LGS sınavı henüz yapılmadı. Sınavın tamamlanmasının ardından sonuçlar ve sınav hakkındaki yorumlar haberimize eklenecektir.

LGS KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR VE TOPLAM KAÇ SORU VAR?

Sınav, iki oturum halinde uygulanacak. Sözel oturum, saat 09.30’da başlayacak ve öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek.

Saat 11.30’da başlayacak matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 sorunun yöneltileceği sayısal oturumda ise öğrencilere 80 dakika süre verilecek. Bu sene iki oturum arasında öğrenciler, okul bahçelerine çıkabilecekler, ihtiyaçlarını giderebilecekler.

Başa dön tuşu