Güncel

Kurtulmuş: Filistin milletimizin bir parçasıdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail-Filistin çatışmasında bu noktada söylenecek bir şeyin kalmadığını, Gazze’deki katliamların kötülüğün zirvesi olduğunu ifade etti.

ORDU (İGFA) –TBMM Başkanı Kurtulmuş, Ordu Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı ve verimli olmasını dileyerek, Prof. Dr. Orhan Baş’a da başarılar diledi.

Türkiye’nin önemli bir dönemden geçtiğini hatırlatan Kurtulmuş, içinde bulunduğumuz dönemde günlerin, saatlerin, hatta dakikaların önemli olduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, “Güçlü söz ve etkin güç yüzyılı” olarak tanımlanan Cumhuriyetin 2. yüzyılının kapılarının 29 Ekim’le açıldığını belirterek, “İnşallah bu dönemde Türkiye hem önümüzü açacak hem de önümüzü açacaktır. Birinci yüzyılımızın tecrübelerinden faydalanarak, bugün sahip olduğumuz fırsat ve imkanları milletimizin yararına değerlendireceğiz.” Bunu çok daha güçlü hale getirebiliriz. Bu nedenle Türkiye Yüzyılı için herkesin nerede, ne zaman ve nerede olursa olsun işini en iyi şekilde yapması ve sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmesi gerekmektedir. “Kim olursak olalım, nerede faaliyet gösterirsek gösterelim, birlik ve beraberlik içerisinde, ortak milli hedeflere odaklanarak elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız.” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın büyük çatışma ve gerilimlerin merkezi haline geldiğini vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Balkanlar’daki gerilimler, Karadeniz’de Rusya-Ukrayna çatışması, Kafkaslar’daki gerginlik ve çatışmalar, bölgedeki durum Ortadoğu’da yaşıyoruz ve bir süre daha bunu yaşamaya devam edeceğiz gibi görünüyor.” Bu büyük sıkıntılar, bu büyük gerilimler devam edecek. Bir yanda Ortadoğu coğrafyasını vekalet savaşı unsuru olarak kullanılan terör örgütleri üzerinden tasarlamaya çalışanlar, diğer yanda bunu bir adım daha ileri götürüp ‘vekil devletler’ üzerinden bölgeyi tasarlamaya çalışanlar, Ortadoğu’yu ve yaşadığımız bu geniş coğrafyayı son derece tehlikeli ve riskli bir duruma dönüştürdü. Orayı tarlaya çevirdiler. Bu üç temel nedenden dolayı yolumuza çok daha dikkatli, daha hazırlıklı, daha bilgili devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin her alanda başarılı olmasının şart olduğunu belirten Kurtulmuş, tek seferliklik ruhuyla hareket ederek bilimde çok daha ileriye gideceğimizi ifade etti.

Türkiye’nin bölgesinde bu kadar saygın ve saygın bir ülke haline gelmesinin önemli nedenlerinden birinin sanayide elde ettiği başarı ve milli savunma sanayinde yaptığı devrim niteliğinde atılımlar olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Eğer Türkiye bu atılımları sürdürebilirse, İnşallah olacaktır. Gelecek yüzyılda Türkiye’nin sesinin çok daha güçlü çıkacağından, dünyaya yön vermeye, yön vermeye ve sonuç almaya devam edeceğinden şüphemiz yok.” söz konusu.

“FİLİSTİN TARİHİMİZİN, MİLLETİMİZİN BİR PARÇASIDIR”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İsrail-Filistin çatışmasında bu noktada söylenecek bir şeyin kalmadığını, Gazze’deki katliamların kötülüğün zirvesi olduğunu ifade etti.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Filistin’i 4 asır boyunca yönettiğini ve Filistinlilerle birlikte Ulusal Kurtuluş Mücadelesi verildiğini belirten Kurtulmuş, “Bugün bazıları Gazze’yi uzak bir tiyatronun parçası olarak görebilir ama bizim için Gazze, Filistin bizim için bir parçadır. Tarihimiz, milletimiz, geleneğimiz, geçmişimiz.” . “İnşallah Gazze kıyamete kadar Gazzelilerin toprağı olmaya devam edecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Başa dön tuşu