Ekonomi

Kripto Paralardaki Düşüş Ne Zaman Sona Erecek

Kripto para piyasasında yaşanan deprem yatırımcılar üzerinde şok etkisi yarattı. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Terra Luna coin neden düşüyor merak edilirken uzman isimler yaşananları böyle yorumladı.

Dünün Bitcoin fiyatı, fiyat düşüşündeki krizin yakında düzeleceğini gösteriyor. Herkes aynı soruyu soruyor! Kripto paralarda düşüş nerede duracak? Uzmanlar yorumladı, yatırımcılar dikkat. Kripto para piyasalarında deprem devam ediyor. Önde gelen kripto para birimi Bitcoin, 30 bin doların altına düştü ve 10 ayın dibini gördü. Tarihi zirvelerinden uzaklaşan kripto paralarda korku iklimi doruk noktasına ulaştı. UST’yi 1 dolara eşitlemeye çalışırken, tüm Bitcoin’lerine sahip olan Terra başarısız oldu. Luna da bu gelişme ile değerinin yüzde 90’ını kaybetti.

ABD Federal Rezervi’nin agresif parasal sıkılaştırmasının yanı sıra durgunluk korkularının neden olduğu daha geniş pazarlarda bir satışın ortasında fiyat Pazartesi gecesi 30.000 ABD dolarının altına düştüğünden, son zamanlarda Bitcoin için işler iyi değil. Bununla birlikte, dünkü Bitcoin fiyatının 32.000 ABD Dolarına yükselmesi, dünyanın en büyük kripto para biriminin büyümesinde gümüş bir astar olabilir.

Pazartesi günkü düşüş, bitcoin’i 10 ayın en düşük seviyesinde bıraktı ve bu yılın en düşük fiyatını belirledi. Piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin 30.000 dolar eşiğinin altına en son düştüğü zaman, 20 Temmuz 2021’de, toparlanmadan önce 29.301 dolara ulaştığı zamandı. Bununla birlikte, küresel duyarlılığın biraz iyileşmesiyle Bitcoin Salı günü Avrupa saatlerinde toparlandı. Avrupa endeksi Stoxx 600 %1,46 yükselirken, Alman DAX %1,92 yükseldi. Bu arada, Nasdaq 100 Endeksindeki vadeli işlemler, değerlemelerin iki yılın en düşük seviyesine düşmesinin ardından günde %1,86 yükseldi. S&P 500 vadelileri %1.15 yükseldi.

Teknoloji Tarafından Yönlendirilen Satışın Etkisi

Düşen teknoloji stokları, Bitcoin’in düşüşünü hızlandırdı, çünkü fiyatı Pazartesi günü bir gecede diğer büyük kripto paralarla birlikte yaklaşık yüzde 10 düştü. Kripto para analistleri ve piyasa gözlemcileri, kripto ve ana akım piyasa fiyatları arasındaki ilişkinin, yatırımcılar riskten kaçınma tutumlarını korudukları sürece devam edeceğini öne sürüyorlar.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, CoinDesk’e verdiği bir raporda şunları söyledi:
“Son kripto slaydı, kesinlikle kripto para biriminin temellerine değil, teknoloji paylaşımına dayalı satışa dayanıyor. Ayı momentumu Bitcoin’i 28.500 $ seviyesine götürebilir, ancak bu, bazı uzun vadeli bahislerin devreye girdiği yer olmaya başlayabilir. Bitcoin için uzun vadeli temeller yerinde kalır, ancak rekor seviyelere geri dönmek uzun zaman alacaktır. Wall Street’teki kan banyosu sona erdiğinde Bitcoin istikrar kazanmaya başlayacak ve şu anda birçok yatırımcı hala panik satış modunda.”

Bitcoin yükselecek mi

Çoğu Bitcoin fiyat tahmini, önümüzdeki birkaç yıl içinde daha fazla büyümeye işaret ediyor. BTC’nin ölçeklenebilirliği konusunda her zaman endişeler dile getirildi, ancak bugüne kadar bunların fiyat üzerinde gerçek bir etkisi olmadı ve Bitcoin, değer ve piyasa değeri açısından en iyi kripto para birimi olarak yerini kaybetmeye asla yaklaşmadı. Potansiyel olarak, Bitcoin (BTC), özellikle uzun vadede – sürekli büyüme için sabitlendi ve ufukta herhangi bir büyük fiyat düşüşü öngören çok az Bitcoin fiyat tahmini var. Tabii ki, portföyünüze BTC eklemeden önce fiyatın düşüp düşmediğini görmek isteyebilirsiniz, ancak o zaman bir sonraki boğayı kaçırma şansınız var.

Başa dön tuşu