Güncel

Köşk Medrese gün yüzüne çıkıyor

Kayseri Melikgazi Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Köşk Medresesi’nin restorasyon çalışmalarına başladı ve restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Melikgazi’nin tarihi değerlerini korumaya ve taçlandırmaya devam ettiklerini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, “Köşk Medrese restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 2 ay sonra çalışmalarımız bitecek. Alaattin Eratna’nın eşi Suli Paşa Hatun tarafından yaptırılan 700 yılı aşkın bir eserdir.

Buranın tahsisini Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden aldık ve hızla restorasyonuna başladık. Restorasyon tamamlanma aşamasında olup çevre düzenlemesine başlıyoruz. Bu eserin Kayseri’deki en önemli tarihi eserlerden biri olduğunu düşünüyorum. Eretna Beyliği döneminden günümüze ulaşan en nadide eserdir. Türk tarihi ve İslam tarihi açısından son derece önemlidir. Yapının ortasında Suli Paşa Hatun’un türbesi, yanında ise oğlu ve torununun türbesi bulunmaktadır. İnşallah burayı Melikgazi’ye kazandıracağız. Burası yaklaşık 2 ay sonra faaliyete geçecek. Büyük bir tarihi eser yeniden faaliyete geçecek. Melikgazi’mize ve Kayseri’mize hayırlı olsun” dedi. söz konusu.

Başa dön tuşu