Sağlık

Koronavirüs vakalarında yoğun bakımlar alarm veriyor

Prof. Dr. Sema Turan yaz ayları ve bayramın da etkisiyle corona virüsündeki vaka artışları yüzünden geçen hafta hastanedeki yoğun bakım yatak ve servis yatak sayısını yüzde 30 oranında arttırdığını açıkladı.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yaptığı açıklamada, şu anda hastaneye başvuran semptomatik bireylerin yüzde 50’den fazlasının pozitif çıktığını söylüyor. Günden düne hastane ve yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların sayısı artış gösteriyor. Ama özellikle 65 yaş ve üstü grubu olan vatandaşlarda; hipertansiyon, diyabet, kalp ve damar hastalıkları ya da bu şekilde ek bir sağlık sorunu olan vatandaşlar, eğer hatırlatma dozlarını yaptırmadılar ise hastane ve yoğun bakım ünitesine daha fazla ihtiyaç duyuyorlar ve maalesef ki ölüm sayıları bu gruplarda normal seyrine göre daha fazla baş gösteriyor.

HATIRLATMA DOZLARI MUTLAKA YAPILSIN

Prof. Dr. Sema Turan Ankara Şehir Hastanesi covid-19 yoğun bakımında yatan kişilerin büyük bir çoğunluğunun 65 yaş üstü ve hatırlatma dozlarını olmayan kişilerin olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Sema Turan, bu hasta grubunun pandemi olmasa bile üzerine düştüklerini, 65 yaş ve üstü kişilerin covid-19 sorunu olmasa bile zaman zaman yoğun bakım ihtiyacı duyduklarını belirtti. Bir de bunun üzerine corona virüsü eklenince hastane yoğun bakımlarının büyük çoğunluğunu bu grup doldurmuş oluyor.

Yaşanan artışı göz önünde bulundurarak yoğun bakım kapasitelerinde artışa göre aksiyon aldıklarınnı belirten Prof. Dr. Sema Turan ihtiyaç durumunda ihtiyaç durumunda hastalara yoğun bakım ve hastane odası temin edebilmeyi amaçladığını belirtti.

Başa dön tuşu