Güncel

Konya’ya uluslararası ödül

Konya Büyükşehir Belediyesi, Barselona’da düzenlenen Akıllı Şehircilik alanında dünyanın en büyük ve en etkili teknoloji etkinliği Smart City Expo Dünya Kongresi’nde “Mobilite” kategorisinde “Bisiklet Tramvayı” ile ödüle layık görüldü.

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen dünyanın en prestijli “Akıllı Şehir Fuarı ve Kongresi”nde “Bisiklet Tramvayı” ile ödül aldı.

Her yıl Barselona’da düzenlenen Akıllı Şehircilik alanında en büyük ve en etkili teknoloji etkinliği olan Smart City Expo Dünya Kongresi’nde; Amerika, Brezilya, İngiltere, Kanada, İspanya, Fransa, Portekiz, İtalya, İrlanda, Finlandiya, Avusturya, Arjantin, Hollanda, Çin, Suudi Arabistan, Güney gibi 63 ülkeden 411 projenin yer aldığı yarışmada “Bisiklet Tramvayı” projesi yer aldı. Kore, Hindistan ve Belçika. Konya Büyükşehir Belediyesi, tüm ülkeleri geride bırakarak önemli bir başarıya daha imza attı. Konya Büyükşehir Belediyesi “Hareketlilik” kategorisinde “Bisiklet Tramvayı” ödülüne layık görüldü.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, hayata geçirdikleri projelerle Konya’nın Akıllı Şehircilik alanında örnek olmaya devam ettiğini belirterek, “Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri olan Konya’da 604 km, bisiklet yolu ağının arttırılması ve Konya’nın bisiklet kullanıcılarının daha yaşanabilir bir şehir olması için birçok projeyi hayata geçirdik.Bisiklet Tramvayı Akıllı Şehirleşme Uygulamaları kapsamında hizmete sunduğumuz önemli projelerimizden biridir. Şehrimizin bu alanda dünyaya örnek olmasından dolayı çok mutluyuz. İnşallah hedefimiz 2030 yılına kadar 100’ün üzerinde Akıllı Şehir projesini hayata geçirerek Konya’nın lider konumunu sürdürmektir. “Konya’ya verilen bu prestijli ödülün hayırlı olmasını diliyorum.” Faydalı oldu, emeği geçen ekip arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Bisiklet Tramvayı” projesi, uzun mesafe yolculuk nedeniyle bisiklet kullanmaktan vazgeçen vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak ve kent genelinde bisiklet bilincini artırmak amacıyla 2020 yılında hayata geçirildi. Hatırlanacağı üzere Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı Çevre ve Enerji kategorisinde en değerli 3 projeden biri seçilen “Tarımsal Alan Analizi ve Raporlama” uygulaması da ödül almıştı.

Başa dön tuşu