Güncel

Konya’da Başkan Altay fakültelilerle buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Gençlik Meclisi ve Selçuk Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Üniversite Buluşmaları” kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Gençlik Meclisi ve Selçuk Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Üniversite Buluşmaları” kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan Başkan Altay, üniversite öğrencilerini Konya’da görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Konya’da güzel günler geçirmelerini diledi.

Konya’nın yaklaşık 10 bin yıldır kent yaşamını sürdürmeyi başaran dünyadaki ender kentlerden biri olduğunun altını çizen Başkan Altay, “Çünkü kentler bazı dönemlerde çok ön plana çıktı ama sonra yaşamını sürdüremedi. Konya bu anlamda muhteşem. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve insanlığın ilk yerleştiği şehir olarak kabul edilen Çatalhöyük ile başlayan medeniyet, o günden bu yana Konya’da devam ediyor. “Çatalhöyük’le başlayan süreç Hititler, Roma ve Bizans’la devam etti ama bizim en parlak dönemimiz Selçuklular dönemindeydi ve bu şehir 1096’dan 1308’e kadar başkentlik yaptı” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI ALTAY GENÇLERDEN SELÇUKLU MİRASI SANAT ESERLERİNİ MUTLAKA GÖRMESİNİ İSTEDİ

Salonu dolduran üniversite öğrencilerine şehri yakından görmeleri tavsiyesinde bulunan Başkan Altay, şöyle devam etti: “Konya’da Karatay Medresesi, İnce Minareli Medresesi ve Alaaddin Camii’ni görmeden ders çalışamazsınız. Lütfen siz de bu güzellikleri görün. Beyşehir’deki Eşrefoğlu Camii de bu yıl Dünya Miras Listesi’ne alındı. Bu yüzden bunu kesinlikle sizin de görmenizi istiyorum. Ayrıca cuma günleri Alaaddin Camisi’nde cuma namazından sonra Sultan Türbesi önünde nöbet değiştirme töreni düzenliyoruz. Bunun önemi; Alaaddin Camii haziresinde bulunan türbede 8 Selçuklu padişahı medfundur. Böyle bir kültürel mirasa da ev sahipliği yapıyoruz. Ancak Akşehir’i, Beyşehir’i ve Ereğli’yi mutlaka görmenizi isterim.”

Konya’nın bu doğal güzellikleriyle bir öğrenci şehri olduğunu ve Büyükşehir Belediyesi olarak öğrencilerin sosyal hayata katılımı konusunda da çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Altay, “Özellikle Kılıçarslan Gençlik Merkezi’nde yaptığımız bina şu anda sizlerin hizmetinde. ‘Atmosfer’ adı altında. Bu faaliyetleri Büyükşehir Gençlik Konseyimizle birlikte yürütüyoruz. ‘Atmosfer’ size ders çalışma fırsatı sunuyor. Özellikle öğrenci topluluklarına yönelik fiziki bir alan oluşturuyoruz, aynı zamanda onların taleplerini değerlendirebileceğimiz bir alan da oluşturduk. “Seni orada bekliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu