Güncel

Konya uygulamasıyla yine örnek olacak… Öğrenciler okula bisikletle gidiyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin kent genelinde çocukların bisikletle güvenli bir şekilde okula gitmesini sağlamak amacıyla yürüttüğü “Güvenli Okul Yolları Projesi” kapsamında Seyit Ulugülyağcı İmam Hatip Ortaokulu, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu ve Ahmet’te sürüş etkinliği düzenlendi. Haşhaş Ortaokulu.

KONYA (İGFA) –Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Güvenli Okul Yolları Projesi” ile bisiklet şehri Konya’da öğrenciler okula güvenle gidiyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 604 kilometre ile Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip şehri olan Konya’da çocukların okula bisikletle güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla başlatılan “Güvenli Okul Yolları” projesinin öğrenciler için çok değerli olduğunu belirtti. .

Projenin kentte güvenli bisiklet kullanımı konusunda farkındalığın artmasına ve bisiklet kullanımını teşvik ederek çevre dostu bir ulaşım şeklinin benimsenmesine katkı sağladığını belirten Başkan Altay, “Projemiz belirlenen okullarımızda başarıyla yürütülüyor. ‘Bisiklet Master Planı’nda yer alan Güvenli Okul Rotaları eğitimimiz ile 7. ve 8. sınıf ortaokul öğrencilerimizi güvenli bisiklet konusunda bilgilendiriyoruz. Öğrencilerimiz bu sayede sağlıklı bir yaşamla iç içe olurken aynı zamanda özellikle okulda istedikleri yere güvenli bir şekilde ulaşmanın mutluluğunu da yaşıyorlar. Türkiye’ye örnek olan projeyi şehrimizin geneline yaygınlaştırarak hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

PROJE SAYESİNDE ÖĞRENCİLER DAHA BİLİNÇLİ

Proje kapsamında Seyit Ulugülyağcı İmam Hatip Ortaokulu, Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu ve Ahmet Haşhaş Ortaokulunda düzenlenen eğitimlere öğrenciler toplu bisiklet sürüşüne katıldı. Polis ekiplerinin eşlik ettiği sürüşte öğrenciler, bisiklet sürerken kavşaklardan geçerken dikkat edilmesi gereken hususları öğrendi. Eğitime katılan öğrencilere bisiklet kaskı ve reflektörlü yelek hediye edildi.

Bisikleti sevdiklerini belirten öğrenciler, proje sayesinde bisiklet yollarını daha bilinçli kullanacaklarını ve güvenli sürüşün önemine dikkat çekti.

Projede emeği geçenlere teşekkür eden öğrenciler, diğer bisiklet kullanıcılarına da güvenli ulaşım için bisiklet yollarını kullanmaları çağrısında bulundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, “Bisiklet Master Planı” önerileri arasında yer alan “Güvenli Okul Rotaları” eğitimlerini bisiklet kenti Konya’da yaygınlaştırmaya devam ediyor. Bu eğitimlerde ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerine güvenli bisiklet kullanımı konusunda bilgi veriliyor.

Güvenli Okul Yolları eğitimi kapsamında okullara bisikletle gelip giden ve ulaşım aracı olarak bisikleti kullanan öğrencilere bisiklet kullanmanın yararları, bisiklet sürerken kullanılması gereken koruyucu ekipman ve aksesuarların önemi, trafik kuralları anlatılıyor. Bisiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve dikkat edilmesi gereken noktalar.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki bisiklet kültürünü ve bisiklet çeşitliliğini artırmak amacıyla hazırladığı ‘Velesbüs’ adı verilen toplu sürüş bisikleti de eğitimlerde kullanılıyor.

Ortaokullarda “Güvenli Okul Yolları” eğitimleri yıl boyunca verilmeye devam edecek.

Başa dön tuşu