Güncel

Konya TİSA’da kayıtlar başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları kapsamında Türk-İslam Sanatlarını yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak amacıyla hizmet veren TİSA’da ön kayıt süreci başladı.

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Kursları (KOMEK) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Türk-İslam Sanatları Akademisi’nde (TİSA) yeni dönem kayıtları başladı.

Geleneksel Türk İslam Sanatları Akademisi olarak KOMEK bünyesinde kurulan TİSA, yüzyıllardır İslam kültürünü yaşatan en önemli unsurlardan biri olan sanat anlayışını yaşatmak ve bu alanda bilinçli bireyler yetiştirmek amacıyla eğitimlerine devam ediyor. .

TİSA’nın eğitim programı tezhip, kalem işi, resim, müzik ve hat sanatı gibi sanat dallarını kapsamakta; Osmanlı Türkçesi, Farsça, Divan Edebiyatı, Sanat Felsefesi gibi alanları içerir. Öğrenciler atölye çalışmalarına katılırken aynı zamanda tarihi ve mimari yapılarda uygulamalı çalışmalar da yapabiliyor. Bu sayede öğrenciler sadece teknik açıdan değil sanatsal açıdan da ders işleyerek sanatsal açıdan farklı açılardan bakma fırsatı kazanırlar. Tüm branşlarda öğrencilere temelden detaya kadar öğrenme fırsatı sunan TİSA, sanatın zenginliklerini keşfetmek ve anlamak isteyenlere de kapsamlı bir eğitim fırsatı sunuyor.

TİSA’nın ön kayıtları 21 Kasım’a kadar devam edecek ve başvurular “komek.org.tr” adresinden alınıyor. TİSA’da adaylar, 25 Kasım’da yapılacak mülakat sonucuna göre kesin kayıt hakkı kazanacak. TİSA’da beş ana dal ve dört alt dalda karma modelle eğitim veriliyor; Ana dallardan herhangi birini seçen öğrenci, alt dalların tamamını almakla sorumlu olacaktır.

Ana dallar; müzik, hat sanatı, tezhip, resim, kalem işi. Alt dallar arasında sanat felsefesi, Osmanlı Türkçesi, Fars ve Klasik Türk Edebiyatı yer almaktadır.

Başa dön tuşu