Güncel

Komedi Dizileri Ruh Sağlığınıza İyi Geliyor

İnsanların gülmeye her zaman ihtiyaçları vardır. Mizah her zaman gülmek için değildir. Mizahın ardı duygu yüklü bir kalp ve güzel işleyen bir kafadır. Komedi Dizileri ruhunuza iyi gelecektir.

Mizah zeki insanların duygularını kapatmak için oluşturdukları kamuflajlarıdır ya da duygularıyla yok olmaktansa yaşadıklarını mizaha çevirdikleri can simitleridir. Belki de hayat ciddiye alınmayacak kadar kısadır. Belki de güçlerini ve ayakta dimdik durmalarını mizaha borçludurlar. Ya da hayattan keyif almasını biliyorlardır. Kelimelerle oynamasını bilen, okuyan, sosyal, verimli, yaratıcı insanların işidir mizah. Gülmek kurtarıcı bir silah, hayatı çekilebilir yapan yegâne olgudur.

Gülmek herkesin başarabileceği bir şey olmamakla beraber başaranında etrafına saçtığı bir akımdır. Bulaşıcıdır gülmek esnemek gibi. Günün yoğunluğundan kurtulmak ve stresten uzaklaşmak için birçok kişi televizyona takılır. Eğer gülmek ve eğlenmek istiyorsa bu tür programları tercih eder. İşte burada komedi dizilerinin önemi ortaya çıkar. Ancak son günlerde komedi dizilerinin önemi yeterince anlaşılmadığı için birkaç örnek dizi dışında komedi dizisini televizyon kanallarında maalesef göremiyoruz. Bu büyük bir eksikliktir ve bir an önce bu durumun değerlendirilmesi gerekir. Yaşadığı her hadiseden komedi çıkartan, ağlanacak halinden bile mizah yapan toplumumuzda güldürecek dizi nerdeyse yok.

Birbirinden kaliteli komedi ya da absürt mizahı barındıran diziler birer birer kaldırıldılar. Gülünecek mevzuların az olduğu dünyada Türk vatandaşının yaşadığı trajedilerden birisidir komedinin azlığı. Gülmeyelim, gülersek başımıza kötü bir şey gelir diye midir bu durum bilinmez. Sürekli yüksek seslerin, tartışmaların, kavgaların, silahların, aldatmaların, çok eşliliğin, ahlaksızlığın tekrarlandığı diziler sezonlarca devam ederken komedi dizileri seyircisini üzmesine rağmen kaldırılmak için gün sayılıyor gibiler. Gün boyu her türlü stresi yaşayan vatandaşın istediği şey gülümseyebileceği şeylerle karşılaşmaktır.

Komedi Dizilerinin Önemi Çünkü trafik, iş, mücadele, uykusuzluk, çocuklar, sorumluluklar, dersler, halsizlik ve monotonluk hayat enerjisini fazlasıyla çekmiştir. İnsanlar gülerek bunu deşarj etmek istemektedirler. Rahat ve huzurlu evlerinde akşam bir şeyler izlemek istediklerinde televizyonları onları kavganın devam ettiği, stresin kol gezdiği, entrikaların, riyakarlığın zirveye çıktığı, konakların hizmetlilerinin işvereninin dedikodusunu yaptıkları dizilere mecbur bırakılmaktadır. Gülmek isteyen, enerjisini depolayamayan kişi ertesi gün yine asık suratıyla hayatına devam etmektedir.

Güldüren konuları kendisi bulmakta zorluk çekmeyen, kendi ağlamasına düşmesine gülmeyi bilen vatandaşımızın hakkıdır kaliteli komediler. Biraz kafalarını çalıştıran, beyin jimnastiği yapan, sorgulatan, düşündüren ve mutlu edip, güldüren, kendini iyi hissettiren komediler yapmak varken neden bu karanlık, kasvetli, karışık dünyaya daldırılıyor insan. Hep aynı konulardan oluşan isimleri farklı senaryoları aynı diziler ezberci sistem gibi kafamıza boş yere işleniliyor gibi. Büyük bir eksiklik olan kaliteli komedi dizileri yeniden gelmeli gelirse de mümkünse kaldırılmamalı.

Başa dön tuşu