Güncel

Kocaeli’nin geleceğine yön verecek ‘Stratejik’ hazırlık

Kocaeli’nin geleceğine yön verecek strateji ve eylemlerin belirleneceği Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayı başladı.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayı, Kocaeli’nin önümüzdeki dönem stratejisinin belirleneceği “Vizyondan Aksiyona”, “Geleceğe Bakış” başladı.

Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ŞURA Kentsel Politikalar ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen çalıştay, Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı. Çalıştayda farklı alanlardaki çeşitli konular tartışılacak ve kentin geleceğine yönelik planlar belirlenecek. Çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Genel Sekreteri Gündoğdu, “Stratejik plan; “Hizmet kalitesini artırır, vatandaş memnuniyetini sağlar, aynı zamanda şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim sağlar” dedi.

YOĞUN KATILIM

Kocaeli’nin geleceğini şekillendirecek strateji ve eylemlerin belirleneceği çalıştayın açılış programına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, Kentsel Politikalar ve Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Ali Yeşildal, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Köse, daire başkanları ve bürokratlar ile Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, MARKA, KOSTÜ, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası, İZAYDAŞ, İSU, Ulatmapark gibi paydaş kurumların temsilcileri katıldı.

Kocaeli’nin geleceğini şekillendirmek, vizyon, misyon ve hedeflerini ortaya koymak için çok önemli bir fırsat olan 2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayına katılan konuklara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Genel Sekreter Gündoğdu, “Strateji kelimesi aslında askeri bir terimdir ancak daha sonra iş dünyasında, politikada, kalkınma ve kamu yönetimi gibi alanlarda da kullanılmaya başlanan bir kavram haline gelmiştir. En basit anlamıyla önceden belirlenen hedefe giden yolu anlatır. Aynı zamanda eldeki kaynaklarla en iyi sonuca ulaşma sürecidir. Stratejik plan aslında bir kurumun nereden geldiğini, nerede olduğunu ve nereye gitmek istediğini belirleyen bir yol haritasıdır. Kurumun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditlerini analiz eder. Kuruluşun kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda paydaşlarıyla iletişimi de sağlar. “Aynı zamanda kurumun performansını da ölçüyor” dedi.

Genel Sekreter Gündoğdu, “Bildiğiniz gibi ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Herhangi bir kurum ve kuruluşu iyi yönetmek ve orada başarılı olmak istiyorsanız öncelikle onu ölçmelisiniz. Ölçmeden yönetim olmaz. Stratejik planın bize sağladığı en büyük fayda kurumumuzun ölçülebilir olmasını sağlamasıdır. Çünkü üst düzey yöneticiler ölçtüğümüz rakamlara göre doğru kararları vereceklerdir. “Stratejik plan hizmet kalitesini artırıyor, vatandaş memnuniyetini sağlıyor, aynı zamanda şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim sağlıyor” dedi.

Başa dön tuşu