Güncel

Kocaeli Kitap Fuarı’nda İlber Ortaylı Rüzgarı

13. Kocaeli Kitap Fuarı, ünlü tarihçi İlber Ortaylı’nın katılımıyla tarih meraklılarına ev sahipliği yaptı. Ortaylı, Cumhuriyet’in 100. Yılı ve eğitim üzerine düşüncelerini paylaştı.

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı Kocaeli’yi Salladı

13. Kocaeli Kitap Fuarı, ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla renklendi. Akçakoca Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye saatler kala salonu dolduran Kocaelililer, Ortaylı’nın değerli bilgilerini büyük bir merakla dinledi. Bazı katılımcılar ise yer bulamayınca etkinliği salon dışından kurulan dev ekrandan takip etti.

Fuarın manzarasından oldukça memnun olduğunu belirten Ortaylı, gençlerin tarihe olan ilgisinden duyduğu memnuniyeti “Çocuk tarihçisi diyecekler herhalde. Okuyucu yaş ortalaması düşüyor” sözleriyle dile getirdi.

Cumhuriyet’in 100. Yılına dair söyleşisinde, Türk gençliğinin şiirden uzaklaşmasına değinen Ortaylı, dil eğitimi ve şiirin önemini vurguladı. Ayrıca, Türkiye’deki eğitim sisteminin son 60 yılda karşılaştığı sorunlara da değinen ünlü tarihçi, belediyelerin eğitim konusunda daha aktif bir rol alması gerektiğini ifade etti.

İlber Ortaylı, Türkiye’deki dil ve din konusundaki güncel tartışmalara da değindi. “Bu ülkede kimse dilini, dinini değiştirmedi” diyen Ortaylı, camiler ve harf devrimi hakkında da kendi görüşlerini paylaştı.

Takip Et

Başa dön tuşu