Güncel

Kocaeli Büyükşehir’den özel öğrencilere spor şenliği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen spor şenliğinde 122 özel kişi bir araya geldi.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim gören özel gereksinimli bireylere yönelik geleneksel spor şenliği düzenlendi. Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen festivalde bireylerin motor becerilerine katkı sağlamak amacıyla 10 farklı branşta egzersiz istasyonları kuruldu.

10 FARKLI BRANŞTA EGZERSİZ

Kocaeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Enis Çolak ve spor bilimleri fakültesinden 30 üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen spor şenliğinde; Hemsball, Okçuluk, Mini Futbol, ​​Voleybol, Basketbol, ​​Masa Tenisi, Bocce, Eğlence Atletizmi, Jimnastik ve Floor curling branşlarında istasyonlar kuruldu. Bu istasyonlarda Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde eğitim gören 122 öğrenci, üniversite öğrencileriyle birlikte gruplar halinde egzersizlerini tamamladı.

KİMLİKLERİNİ VE ROLLERİNİ KEŞFETMELERİNE YARDIMCI OLUYOR

Araştırmalar, düzenli olarak fiziksel aktivitelere katılan özel gereksinimli bireylerin davranışlarında ve motor becerilerinde olumlu değişiklikler olduğunu göstermektedir. Yetkililer, özel gereksinimli öğrencilerin sosyal hayata katılımlarının arttırılmasında sporun çok önemli bir yere sahip olduğunu, spora veya herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmanın kişinin farklı kimlik ve rolleri keşfetmesine olanak sağladığını belirtiyor.

SPORUN ÖZEL BİREYLERE KATKILARI

Bu tür egzersizlerin aynı zamanda bireylere kendilik algılarını değiştirme fırsatı sağladığı ve engellilik farkındalığını azalttığı da gözlemlenmektedir. Bireyin kendi kararlarını verme yeteneğini geliştirerek bağımsızlık duygusunun artmasına yardımcı olur. Bireyin sosyal ortamını iyileştirir, iletişim becerilerinin artmasını destekler ve özgüveninin gelişmesine yardımcı olur.

Başa dön tuşu