Güncel

Kocaeli Büyükşehir’den eşitliğe duyarlı bütçeleme analizi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçelemenin Uygulanması Projesi” kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen “Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçelemenin Uygulanması Projesi” kapsamında toplantılarına devam ediyor, Strateji ve Bütçe Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup Birleşmiş Milletler Kadın Birimi tarafından yürütülmektedir. Proje aynı zamanda paydaş olarak yerel yönetimlerden de destek alıyor. Proje kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 4 pilot Büyükşehir Belediyesi’nden biri olarak seçildi.

Bu bağlamda Birleşmiş Milletler Kadınları, veri analizi için örnek proje olarak Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli projeleri arasında yer alan ödüllü ‘Rehber Gençlik Projesi’ni seçmeye karar verdi.

10 KİŞİLİK UZMAN EKİP

Birleşmiş Milletler’den 10 kişilik uzman bir ekibin yönetiminde, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bütçelemenin daha etkin ve verimli hale getirilmesi, sürdürülebilir olması, mevcut projelerin eşitlik açısından iyileştirilmesi yönünde çalışmalar yapıldı ve önerilerde bulunuldu. analizlerin sonucu. Proje kapsamında yürütülen çalışmaların koordinasyonu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına Kadın ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

İlk iki yılda eğitim ve toplantılar gerçekleştirilen programın bu yılki hedefi pilot belediyelerin belirlenen birimlerinde veri analizi çalışmaları yürütmek. Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi birimleri, kamu yararını ön planda tutan, dezavantajlı grupların hizmetlerden nasıl yararlandığına dair veri oluşturmayı ve kurumsal vizyona uygun olarak eşitsizlikleri dile getirmeyi amaçlayan bir bakış açısıyla bu çalışmayı sürdürmeyi planlıyor.

Eşitliğe duyarlı bütçeleme analizinin temel amacı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin politika, program ve bütçelere tam anlamıyla entegre edilmesini ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktır. Cinsiyete göre ayrıştırılmış veri toplamanın önemini ortaya koyan proje, merkezi ve yerel düzeyde yürütülen program, proje ve faaliyetlerin mevcut eşitsizliklerin azaltılmasında yeterliliği hakkında bilgi veriyor ve kamuya kaynak tahsisini destekleyerek adil bütçe dağıtımına katkı sağlıyor. kadın-erkek eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi için kaynaklar.

Başa dön tuşu