Güncel

Kocaeli Büyükşehir Atatürk’ü özel film gösterisi ile andı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85’inci yıl dönümünde “Son Akşam Yemeği” filminin özel gösterimiyle anıldı.

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 85. yıl dönümü kapsamında vatandaşlara “Son Akşam Yemeği” filmini hediye etti. Kocaeli Kongre Merkezi ve Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde eş zamanlı olarak gösterilen film büyük ilgi gördü.

Ulu Önder’in ölüm yıldönümünde anmak amacıyla düzenlenen özel film gösterimine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Nuh Zafer Cantürk, AK Parti MKYK Üyeleri İlyas Şeker, Davut Coşkun Şiviloğlu ve eşi, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Alper Doğan, MHP Kocaeli İl Başkan Yardımcısı Esat Muratoğlu, DSP Kocaeli İl Başkanı Halim Dedeoğlu ve basın mensupları da katıldı. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı için özel olarak hazırlanan ve Cumhuriyetin ilanından bir gün önce 29 Ekim 1923’te Çankaya Köşkü’nde verilen yemeği özgün bir senaryoyla anlatan film, sinemaseverler tarafından büyük beğeni topladı. kitle.

“SON AKŞAM YEMEĞİ”

28 Ekim 1923 günü Çankaya Köşkü’nde ülkenin kaderini değiştirecek kararlar alınmak üzereydi. Akşam verilecek yemek için mutfakta hummalı hazırlıklar sürerken, konağın ihtiyar çocuğu Ahir’in yanına köyden bir ziyaretçi gelir. Çankaya Köşkü’nün üst katında yeni yönetim biçimine geçiş tartışılıyor ve ertesi gün Cumhuriyet ilan edilecek. Konağın mutfağında aşçısından hizmetçisine kadar tüm çalışanlar, yirmi dört saat boyunca hüzün ve mutluluk dolu bir döneme tanıklık edecek.

Başa dön tuşu