Sağlık

Klimayı kullananlar bunlara çok dikkat edin!

Sonbaharın gelmesi, havaların yavaş yavaş soğuması ile klimaların dereceleri yükselmeye başladı. Ancak klimalar içten içe bizi farklı hastalıklarla yüz yüze bırakabilir.

Soğuyan sonbahar havalarının gelmesi ile birlikte klimaların dereceleri yavaş yavaş artışa geçti. Ancak klima doğru kullanılmadığı taktirde, tam bir hastalık yuvası olarak karşımıza çıkıyor.

Yanlış kullanım: geri dönüşü olmayan hastalıklar demek

Klimalı ortamda bulunan kişilerin vücudu; nemli veya ıslak ise, klimanın etkisi çok daha hissedilir oluyor. Bunun yanında terin klimanın karşısında koruması ya da klimanın doğrudan kişilerin üzerine vurması ısınmış kasların aniden soğumasına yol açar. Yüksek ısı değişimleri yüzünden kas ağrısı, kas tutulması, baş ağrısı ve kramp gibi rahatsızlıkların doğmasına sebep olan klimalar, kas tutulmasının yanı sıra bel, boyun ve sırt gibi tutulmalarına da büyük oranda sebep olabilir.

Migreni tetikler

Tutulmaların yanı sıra gerilim tipi baş ağrıları ve migren ataklarını tetikleyen klima; başta görülen ağrı ataklarının çok daha uzun sürmesine ve daha şiddetli olmasına sebebiyet vermektedir. Bilinçsiz kullanılan klimalar ortamdaki nem oranını büyük oranda olumsuz etkilemektedir. Kuru havada mikroplar çok daha hızlı bir şekilde yayılır. Bu durumda nezle, grip, bademcik iltihabı ve bronşit gibi hastalıklara öncülük edebilir.

Klima bakımlarının önemi

Klima bakımlarının düzenli olarak yapılmaması, çok önemli gibi gözükmese de; filtrelerde biriken toz belirli periyotlar ile temizlenmediği sürece, farenjit, larenjit ve sinüzit gibi çeşitli üst solunum yolu hastalıklarına sebebiyet verir ve bu hastalıklar önemsenmeyecek gibi değildir. Kişinin hayatını kaybetmesine dahi sebebiyet verebilecek olan zatürreye bile yol açabilir. Bunun için klima bakımları düzenli olarak yaptırılmalı ve filtreli temizlenmelidir.

 

Başa dön tuşu