Güncel

Çin’de Kırmızı Gökyüzü Korkutmuştu! Yetkililerden Açıklama Geldi

Çin’in Zhejiang Eyaletindeki bir şehir olan Zhoushan, Meteoroloji yetkilileri geçtiğimiz günlerde sosyal medyada viral olan kızıl gökyüzü hakkında açıklama yaptı. Çin’de kırmızı gökyüzü paniğe neden olmuştu işte sebebi…

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Doğu Çin’in Zhejiang Eyaletindeki bir şehir olan Zhoushan’ın yerel meteoroloji bürosu Pazar günü yaptığı açıklamada, bu bölgede görülen kırmızı gökyüzünün, büyük olasılıkla limandaki gemi ışıklarından gelen ışığın kırılması ve saçılmasından kaynaklandığını duyurdu.

Cumartesi günü Zhoushan’da ortaya çıkan ve birçok yerel sakin tarafından çekilen video ve fotoğraflarda gösterilen nadir görülen bir kırmızı gökyüzü, Çin’in Twitter benzeri sosyal medyası Sina Weibo’da 150 milyondan fazla görüntüleme alarak pazar gecesi itibariyle en çok konuşulan konulardan biri haline geldi.

cin-kizil-gokyuzu.jpeg

Video yapımcılarından biri, “Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Gökyüzünün kırmızıya dönebilmesi beni gerçekten şaşırtıyor” dedi.

Zhoushan Meteoroloji Bürosu personeli, Cumartesi günü Zhoushan’da havanın sisli ve bulutlu olduğunu ve kırmızı gökyüzünün çiselediği sırada, düşük seviyeli bulutlardan gelen ışığın yansımasından kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Meteoroloji bürosu personeli, “Hava koşulları iyi olduğunda, atmosferde daha fazla su, balıkçı teknelerinin ışığını kıran ve dağıtan ve halk tarafından görülen kırmızı gökyüzünü yaratan aerosoller oluşturur” dedi.

Bazı netizenler, 1770 yılında birçok ülkede dokuz gün boyunca ortaya çıkan ve Japon bilim adamlarının 2017 yılındaki akademik bir makalede buna büyük bir güneş aktivitesinin neden olduğunu iddia ettiği kırmızı bir gökyüzüne işaret etti.

Wuhan’daki Çin Yerbilimleri Üniversitesi’nin uzay fiziği araştırma ekibinden bir uzman, medyaya Cumartesi günü güneş ve jeomanyetik aktivitenin sakin olduğunu ve gözlem kayıtlarına göre güneş aktivitesinde önemli bir anormallik olmadığını söyledi.

Başa dön tuşu