Güncel

Kırsala Büyükşehir desteği

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kırsal kesime yağmur gibi hizmet veriyor. Daha önce seçme makinesi ve sarımsak ekim makinesini Altıeylül İlçesi Cinge Mahallesi’ne veren Başkan Yılmaz, bu kez de ilk kez uyguladığı Mobil Toprak Analiz Cihazı ile toprağı analiz etti.

BALIKESİR (İGFA) – 2019 yılından bu yana tarıma 300 milyon lira destek sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ile birlikte sarımsak üretimiyle ünlü Cinge İlçesi’ni ziyaret etti. Mahalle Muhtarı Ali Kılınç ve mahalle sakinleri tarafından güler yüz ve sevgiyle karşılanan Başkan Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Köy Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından üreticilere verilen tarım makinelerinde incelemelerde bulundu. Başkan Yılmaz, traktöre binerek ilk sarımsağı ekti.

13 KADININ BİR GÜNDE YAPTIĞINI BİR SAATTE YAPIYOR.
Kırsal alanda yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Kırsal mahallelerimize yakın zamanda 25 adet tohum eleme makinesi dağıttık. Hem selektör makinesinin hem de sarımsak ekim makinesinin nasıl çalıştığını, üreticilerimize ne gibi faydalar sağladığını görmek istedik. Sarımsak ekimi gelmeden önce 13 kadınımız bir dönümü bir günde ancak bitirebiliyordu. Artık sarımsak ekimi bir saatte tamamlanıyor.

BİLİNÇLİ ÜRETİM YAPILACAK
Pilot bölge olarak Cinge’yi seçtik. Mobil toprak analizörümüzü Cinge’de satışa sunduk. Cihaz 25 dakikada toprağı analiz ederek toprakla ilgili tüm bilgileri sağlar. Cihaz sayesinde üreticilerimiz artık toprağın altında; Gübre ve vitaminleri daha bilinçli atacak. Üreticilerimize hem maddi hem de verimlilik açısından büyük fayda sağlayacak. Cihazın tarlaya özel oluşturduğu gübreleme programı sayesinde çiftçi optimum toprak sağlığına ve daha yüksek verime ulaşacak. “Cihazımızı kullanmak isteyen çiftçilerimiz 444 40 10 numaralı çağrı merkezimizi arayarak talepte bulunabilirler” dedi.

Başa dön tuşu