Güncel

Kayseri’de mozaik yapılar gün yüzüne çıktı

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kapadokya ve İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük zemin mozaik yapısının keşfedildiği İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesi’nde bu sezon sona eren arkeolojik kazıları yerinde inceledi.

Mehmet UZEL(KAYSERİ İGFA)
Kayseri’nin İncesu ilçesi Örenşehir İlçesi Köy içi mevkiinde Büyükşehir Belediyesi’nin destekleri ve Kayseri Müze Müdürlüğü denetiminde yürütülen arkeolojik kazı çalışmaları bu sezon tamamlandı.

Başkan Büyükkılıç, bu sezon sona eren ve gelecek sezon devam edecek çalışmalarla ilgili yerinde incelemelerde bulunurken, Büyükkılıç’a İncesu Belediye Başkanı Mustafa İlmek, Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Kent Tarihi ve Tanıtma Daire Başkanı Gülcan Senem, Nevşehir eşlik etti. Hacı Bektaş Veli Üniversitesi. (NEVÜ) Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Can Erpek ve Kayseri Arkeoloji Müzesi Müdürü Gökhan Yıldız eşlik etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr., kazılarda ve mozaiklerde son durum hakkında arkeologlardan bilgi aldı. Memduh Büyükkılıç, kazı alanında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kayseri’ye zenginlikler şehri diyoruz, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir Kayseri’den bahsediyoruz, açık hava müzesi sayılan bir Kayseri’den bahsediyoruz” dedi. . “Bu anlayışla her alanda olduğu gibi ‘bu bizim işimiz değil’ demiyoruz, her işi kendi işimiz gibi kabul ediyor, Kültür Bakanlığımız ve değerli hocalarımızla işbirliği içinde Kayseri’de 6 yerde kazılar gerçekleştiriyoruz. profesörler.”

BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİN 6 FARKLI YERİNDE KAZI ÇALIŞMALARI YAPIYOR

Kent genelinde 6 ayrı yerde çalışmalar yürüttüklerini belirten Başkan Büyükkılıç, “Fosillerle ilgili çalışmaların yanı sıra biz belediye olarak Kültür Müdürlüğümüzün her talebini memnuniyetle karşıladık ve 6 yerde bu konuyla ilgili çalışma yaptık. Kültepe Kaniş Karumu, mozaik, Keykubadiye Sarayı ve Seyyid Burhaneddin Hazretleri’nin türbesi.” yaparız. Amacımız bu kültürel zenginlikleri ortaya çıkarmak, gün yüzüne çıkarmak, insanlığın yararına sunmak ve Kayseri’yi bilimsel açıdan her zaman olumlu anmaktır. Bildiğiniz gibi Kültepe Kaniş Karum’da 6 bin yıl öncesinden bahsederken 7 bin yıla ulaşmış, hatta geriye gidecek bir boyut. “Orada dört aşamada destek sağlıyoruz: sergi salonu, müze, kazı ve mahalle” dedi.

ANADOLU’DA MEDENİYETİN BEŞİĞİ KAYSERİ

Mozaik kazılarında sezon sonuna gelindiğini vurgulayan Büyükkılıç, sözlerine şöyle devam etti: “Buradaki mozaiklerle ilgili uzmanlar buranın gerçekten üst düzey bir konut yapısı olduğunu söylüyor. Bu alanda sınırlarını çizdiğimiz, 300 metrekareden başlayıp 600 metrekareye çıkacak ve 4,5 bin metrekareye yayılacak olan Kayseri’ye bir değer kazandıracağız. Sezon sonuna geldik, artık üstlerini örteceğiz, uyutacağız ve önümüzdeki sezon daha da verimli çalışacağımıza inanıyoruz. “Roma ve erken Bizans dönemlerinden bahsedildi, kaliteli mozaik yapılardan bahsedildi, Anadolu’nun medeniyetlerin beşiği olduğunu bir kez daha vurguladık.”

İncesu’nun Kapadokya’nın giriş kapısı olduğunu belirten Başkan Büyükkılıç, “Biz de Kapadokya bölgesindeyiz. Kapadokya’nın giriş kapısı olarak nitelendirilen İncesu sınırları içerisindeyiz. “İncesu’daki tarihi dokuya ilişkin restorasyon çalışmalarıyla o bölgeye zenginlik katacağımız ve farklı medeniyetlere destinasyon oluşturacağımız anlayışıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Başkan Büyükkılıç, yaptığı açıklamada, bölgenin arkeolojik sit alanı ilan edilerek turizme kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Kayseri, tarih boyunca ticaretin merkezi olduğunu, farklı medeniyetlerin zenginliğini yansıttığını bir kez daha kanıtladı. Her alanda hoşgörü merkezi ve güvenli liman olarak Anadolu’nun çekim merkezidir.” İsmini duyurmuş bir şehir. Bu şehri daha iyi bir noktaya taşıma kaygısıyla ilçe belediye başkanlarımızla işbirliğimizi sürdürüyoruz. Burası arkeolojik sit alanı olarak tanımlandıktan sonra ziyarete açılacak” dedi.

“YENİ DESTASYON TURİZM ODAKLI EN İYİ ÇALIŞMALARA ÖRNEK OLACAK”

Kayseri’nin zenginlikler şehri olduğuna işaret eden Başkan Büyükkılıç, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Örenşehir’in değerli sakinlerine ve muhtarımıza çok teşekkür ediyorum. Burada yeni destinasyonla turizm odaklı en iyi çalışmaların örnekleri verilecek. İlimiz doğusu ve batısıyla ayrı bir zenginliktir. Kapuzbaşı Şelaleleri, Soğanlı Vadisi ve Sultan Sazlığı ile İpek Yolu güzergahında yer alan Kayseri’nin, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın kervansarayı olması, çeşitli inançların merkezi olması, adından söz ettiren bir şehir olması gururumuz ve zenginliğimizdir. Seyyid Burhaneddin’in eserleri ile Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserlerle kendisini göstermektedir. Başta Sayın Valimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha anarken, şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı başladı. Nice asırların gelmesini dilerken, Filistin’deki saldırıları bir kez daha kınıyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI BÜYÜKKILIÇ’A “DESTEKLERİNDEN DOLAYI” TEŞEKKÜRLER

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ise yaptığı açıklamada, desteklerinden dolayı Başkan Büyükkılıç’a teşekkür ederek, “Bu çalışmaların yapıldığı alanda mozaik kalıntılara rastlandı. 3 yıl önce burada kazıya başladık, sağ olun efendim, Müze Müdürlüğümüz başkanlığında, Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle. Bu kazılarda ilk bulunan alanlardan başlayarak çeşitli noktalar ortaya çıkarılmıştır. Her yıl büyüyor ve genişliyor” dedi.

MOZAİK TABANLAR SON ZAMANDA 600 METREKAREYE ULAŞTI

Mozaik tabanların son dönemde 600 metreye kadar çıktığını vurgulayan Dursun, “İlk baktığımızda ilk dönemde 300 metrekare olan mozaik tabanların son dönemde 600 metrekareye kadar çıktığını görüyoruz. . 3.600,4 bin metrekarelik alanda ortaya çıkarıldı. Bir bütün olarak değerlendirdiğimizde buranın tarihinin 4. yüzyıla kadar uzandığı sonucuna vardık ancak 3. yüzyıla tarihlenen verilerle daha sonraki dönemlerde kullanılan verilere ulaşıldı. “Zemin mozaiklerinin oldukça kaliteli ve kaliteli olması buranın kendi döneminde çok önemli bir villa olarak kullanıldığını gösteriyor” dedi.

“BU YIL ÇALIŞMALARIMIZIN SONUNA GELDİK”

Şükrü Dursun, Kayseri’nin her köşesinde farklı medeniyetlerin izlerini gördüklerini belirterek, “Bir tarafta ana kabul salonu olarak gösterilen yerde Latince bir yazıt görüldü, ayrıca Yunanca yazıtlar da ortaya çıkarıldı. Çoğunlukla geometrik süslemeli mozaikler vardır. Medeniyetler şehri Kayseri’nin her köşesinde farklı medeniyetlerin izlerini görüyoruz. Kültepe’ye baktığımızda 7 bin yıllık bir tarihe ulaşıyoruz. İncesu şu anda bulunduğumuz bölgede farklı bir medeniyetin izlerini yansıtıyor, buradaki mozaikler oldukça kaliteli. Bu yıl çalışmalarımızın sonuna geldik” dedi.

Kazıların bilimsel danışmanlığını yürüten Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Sanat Tarihi Bölümü Dr. Can Erpek, “Bize katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve İncesu Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Müze başkanlığında 2020 yılı itibarıyla kazılara devam ediyoruz” dedi.

“ROMA VE BİZANSTAN SONRA TÜRKLER GELDİKTEN SONRA DA KULLANILMAYA DEVAM ETTİ”

Verilerin 3. yüzyıla kadar uzandığını, evin Romalılar ve Bizanslılardan sonra Türkler tarafından kullanıldığını belirten Erpek, “Başlangıçta 4. yüzyıl olduğunu düşündüğümüz ilk inşaat evresinin tarihlendiğini söylemek mümkün. 3. yüzyıla geri dönelim. Yaptığımız çalışmalarda Roma’da daha erken bir döneme ait olduğuna dair veriler bulmamız mümkün olabilir. Güncel verilere göre 3. yüzyılda başlamıştır. Arkeolojik verilerle değerlendirdiğimizde elimizde 6. yüzyıla ait veriler var. Yapı Bizans döneminde de kullanılmaya devam etmektedir. “Daha sonra Türk-İslam döneminde Türklerin bölgeye gelmesinden sonra da kullanılmaya devam edildi” dedi.

“İMPARATORLUK MALLARINDAKİ YÖNETİCİNİN İKAMETİNE ULAŞMIŞ OLABİLİRİZ”

Sivil mimari örneği hakkında bilgi veren Erpek, bunun imparatorluk mülklerinden biri olabileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Çok geniş bir alana yayılmış üst düzey bir konuttan, 33 mekanlı bir konuttan bahsediyoruz, henüz ulaşamadık. Bu ikametgahın sınırları dahilinde, önümüzdeki yıl da devam edecek.” Kazılarımızla mevcut evin daha da genişleyeceğini öngörüyoruz. Çok değerli taban mozaiklerine sahip olan Kapadokya ve İç Anadolu Bölgesini düşündüğümüzde bu kadar büyük bir konut katında taban mozaikleri göremiyoruz. Kapadokya bölgesinde Roma ve Bizans dönemlerinde pek çok imparatorluk mülkünün bulunduğunu biliyoruz. Yazıtlarda Hyacinthus ismine rastlıyoruz, bölgenin hükümdarlarından ve yöneticilerinden biri olduğunu düşünüyoruz, kaynakları inceliyoruz. Verilere ulaştıkça bölgedeki imparatorluk mülklerinin üst düzey önemli bir yöneticisinin ikametgahına ulaşmış olabiliriz; şu ana kadar böyle bir yerleşime ulaşılamadı. “Kazılarımız önümüzdeki yıl da devam edecek.”

MAHALLE SAKİNLERİNDEN BELEDİYE BAŞKANI BÜYÜKKILIÇ’A DUA VE TEŞEKKÜRLER

Mahalle sakinleri Başkan Büyükkılıç’a hem dua edip teşekkür ederek, “Burası köyümüze çok büyük bir nimet oldu, özel bir yeriniz var, Allah sizden razı olsun başkanım” derken, Büyükkılıç da, “Büyüklerimiz şöyle dedi: “Bahar tek bir çiçekle gelmez. Taş duvar yoktur, biz birlikte bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.”

Başa dön tuşu