Güncel

Kayseri Talas’a Millet Bahçesi çok yakışacak

Kayseri Talas Millet Bahçesi, endemik bitki ve ağaç türleri ile hem görsel zenginlik sunacak hem de hava kalitesini artıracak.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Dikilecek endemik bitki ve ağaç türleri ile Kayseri’nin Talas ilçesinin sosyo-kültürel yaşamına renk katacak, aynı zamanda karbon yutağı haline gelecek olan Talas Millet Bahçesi’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Kalitesi Yönetimi Daire Başkanı İrde Çetintürk Gürtepe ve Erozyon Kontrol Daire Başkanı Kenan İnce’nin yanı sıra bakanlık uzmanları da Kayseri’ye gelerek önce Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile görüştü, ardından bölgede incelemelerde bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, çok nitelikli bir yeşil alan oluşturacaklarına dikkat çekerek, “Talas’a değer katacak Talas Millet Bahçesi’nde çalışmalarımız devam ediyor. Burada sosyal ve sportif tesislerin yanı sıra farklı ve nitelikli bir yeşil alan oluşturacağız. Bu alana dikilecek endemik bitki ve ağaçlarla karbon yutağı alanı oluşturacağız. Yani buradaki bitki örtüsü sera gazı emisyonlarını azaltarak hava kalitesini artıracak. Konuyla ilgili uzman Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri, belediyemizden ilgili arkadaşlarla birlikte alanda incelemelerde bulundu. “Talas Millet Bahçesi yeşil dokusuyla görsel zenginlik sağlarken ilçemizin hava kalitesinin de artmasına olanak sağlayacak.” söz konusu.

Başa dön tuşu