Güncel

Kayseri Erkilet Arabidin projesi tam gaz sürüyor

Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Erkilet Arabidin Projesi kapsamında restorasyon çalışmaları devam eden Arabidin Mescidi’nde incelemelerde bulundu. Tarihi Erkilet’in gün yüzüne çıkarılması için yürütülen ilk çalışmada son aşamaya geldiklerini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Antik Erkilet dokusunu kültür hazinesi olarak hem Kayseri’ye hem de Türkiye’ye geri kazandıracağız.”

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Kocasinan ilçesi genelindeki tarihi ve kültürel mirasın aslına uygun şekilde restore edilerek geleceğe aktarılması için çok yönlü yatırımlar yapan Belediye Başkanı Çolakbayrakdar, Erkilet Arabidin Mescidi’ndeki restorasyon çalışmalarını inceledi.

Erkilet bölgesindeki tarihi dokuyu gün yüzüne çıkararak kültür turizmine kazandırmak için çalışmaların aralıksız devam ettiğinin altını çizen Başkan Çolakbayrakdar, “Erkilet İlçesi’nde kadim bir tarihe sahip olan Arabidin’deyiz. Erkilet Arabidin bölgesini bir kültür hazinesi olarak şehrimize kazandırmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle Antik Erkilet’i doğal haliyle koruyarak gün yüzüne çıkaracağız. Bu doğrultuda restorasyon çalışmasıyla Arabidin mescidini yeniden inşa ediyoruz. İmalatlar devam ediyor ve çalışmaların son aşamasına geldik. Projemiz kapsamında Erkilet Arabidin Mescidi de tamamlandığında hizmete açılacak. Sonuçta eski yaşamı, taş evleri, sokakları, kuru yapı sistemiyle bu bölgeyi bir mahalle olarak yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. Elbette eski evlerin aynı görünmesi için tasarlanıp çalışılması uzun bir süreç gerektiriyor. “İnşallah antik Erkilet dokusunu yavaş yavaş şehrin kültür hazinesi haline getireceğiz” dedi.

Başkan Çolakbayrakdar sözlerini şöyle tamamladı: “Proje tamamlandığında Anadolu’nun köklü mirasını yansıtan tarihimizi gün yüzüne çıkararak, Kayseri’nin değerine değer katacağız. “Çalışma sonunda mahallemizi kültür, sosyal, sanat gibi her alanda cazibe ve turizm merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

Başa dön tuşu