Güncel

Kayıp anıt ilk yerine taşınıyor… Çiğli’de ‘Devrim İçin 1935’ anıtı orjinal yerini alacak

Çiğli Belediyesi, 1935 yılında dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılıp Çiğli’ye hediye edilen “1935 Devrim İçin” Anıtı ile uzun yıllardır kayıp olan Atatürk Büstü’nü orijinal haliyle yeniden konumlandıracak, bir törenle.

İZMİR (İGFA) – İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından İzmir’in 6 köyüne Atatürk devrimlerini hatırlatmak amacıyla hediye edilen “1935 Devrimi” Anıtı ve Atatürk Büstü, Çiğli Belediyesi’nin girişimleri sonucu bulundu.

En son 1994 yılında dönemin belediye başkanının talimatıyla kaldırılan anıt, 11 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’de düzenlenecek törenle 29 yıl sonra Kasaplar Meydanı’ndaki orijinal yerine kavuşacak.

Düzenlenecek törenle ilgili değerlendirmelerde bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çiğli Belediyesi olarak kent hafızamızı ve kimliğimizi güçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 1935 yılında dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından yaptırılan ve ilçemiz için tarihi önem taşıyan ‘1935 Devrim İçin’ Anıtı ve Atatürk Büstü’nün orijinal yerinde korunması için özverili bir çalışma başlattık. Yıllardır kayıp olan büstün yerini hızla tespit ettik. Devam eden girişim ve çalışmalarımız sonucunda Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlarken, “İnkılâp İçin 1935” Anıtı ve Atatürk Büstü’nü aslına uygun şekilde yeniden konumlandırmanın gururunu yaşıyoruz. “Yıllardır bu kıymetli büstün bulunmasında bizlere yol gösteren yerel yöneticilere ve eğitimcilere bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyor, tüm vatandaşlarımızı törenimize bekliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu