Magazin

Karabağ Zaferi bir kez daha ölümsüzleştirilecek! Diziye konu oluyor!

Azerbaycan’ın 2. Karabağ zaferi bir kez daha ölümsüzleştirilerek çekilecek dizinin konusu olacak. Bakü’de, Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve Bozdağ Film’in ortak gerçekleştirdikleri, “Karabağ Vatan Savaşı” ismi verilen bir dizi çekimi başlıyor! Konu hakkında bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Azerbaycan Kültür Bakanlığı’nda görevli Sinema Genel Müdürü Rüfet Hasanov, Karabağ Savaşı’nda büyük bir zafer elde ettiklerini ancak, enformasyon savaşında yaşanan durumun bir sona ulaşmadığını aktardı.

Bozdağ Yapım ile anlaşma sağlandı

Enformasyon savaşında kazanabilmek için etkili yollara başvurmak gerekir. Bu yollardan birinin de sinema ve dizilerden geçtiğini vurgulayan Hasanov, “Bizim, Karabağ Savaşı’nı alan dizi ve filmlerin sayısını çoğaltmamız gerek. Bu konuda çok kapsamlı bir araştırmanın ardından işin ehli olan Bozdağ Yapım ile anlaşmalara başladık. 8 bölümden oluşacak bir dizinin çekilmesini planlıyoruz. Her bölüm yaklaşık 1er saatten oluşacak ve yapımında hem Azerbaycanlı hem de Türk senarist ve yönetmenlere yer vereceğiz. Oyuncu kadrosunu ise tamamen Azerbaycanlılardan oluşturacağız. Dizinin hazırlık kısmındaki tüm aşamaları tamamladık. Çekimlerde Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın çok desteği var. Çekimlerin Mart ayında başlatılmasının planlıyoruz. Çekim mekanı olarak ise çoğunlukla işgalden kurtulan özgürlüğüne kavuşan Karabağ’ı kullanacağız.” sözlerine yer verdi.

Bozdağ Film’in başarılı proje koordinatörü Bilgehan Özen, Karabağ’da verilen özgürlük savaşının zafere dönüşmesi yalnızca Azerbaycan’ın değil tüm Türk dünyası için oldukça önemli bir tarihsel olay olduğunu özellikle vurguladı.

“Bizim için bir şeref”

Kendilerini bu işe ortak eden Azerbaycan Kültür Bakanlığı için Bilgehan Özen, “Son 200 yılda Türk tarihinde Kurtuluş Savaşı dışında sahada bulunup da kazandığımız başka bir zafer daha yok. Karabağ Zaferi bu yüzden bizim için oldukça önemli bir savaştır. Türk dünyası ve Türk birliği için çok büyük öneme sahip olan bu zaferi anlatmak bizim görevimiz ve bizim için çok büyük bir şereftir” sözlerini kullandı.

Başa dön tuşu