Güncel

Kapıköy Gümrüğü’nde ‘saç’ pperasyonu

Kapıköy Gümrük Kapısı’ndaki Gümrük Muhafaza ekipleri, ardı ardına düzenlediği operasyonlarda, toplam 56 kilo 230 gram ağırlığında ve 1 milyon 348 bin TL değerinde olduğu belirlenen doğal insan saçı ele geçirdi.

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Gümrük Muhafaza timleri, risk analizi ve hedefleme çalışmaları çerçevesinde, ülkemize giriş yapmayı planlayan İran’dan gelen bir kişiyi şüphe üzerine izlemeye başladı.

Takip altına alınan kişinin tedirgin davranışlar sergilemesi üzerine, söz konusu kişi ekipler tarafından X-ray tarama sitemine gönderildi.

Gönderme sonucunda, bu kişiden şüpheli yoğunluklar elde edildi ve bu şahsa yönelik ayrıntılı fiziki arama yapıldı. Timlerin araması sonucunda, kişinin ayakkabı tabanı ve beraberinde taşıdığı valizden 4 kilo 900 gram doğal insan saçı bulundu.

Timler tarafından yürütülen operasyonun sonucunda ele geçirilen insan saçının değerinin 117 bin 665 TL olduğu tespit edildi.

Kapıköy Gümrük Kapısı’nda Gümrükler Muhafaza Timlerinin yaptığı başka bir operasyonda ise, ülkemize giriş yapmayı planlayan özel bir araç izlemeye alındı.

Yapılan risk analizleri doğrultusunda şüpheli görülen ve arama alanına çekilen araç, ayrıntılı tarama için X-ray tarama sistemine gönderildi.

Tarama sonucunda elde edilen şüpheli yoğunluklar üzerine ayrıntılı fiziki arama yapan ekipler, araç içindeki bidonlara gizlenmiş ve naylon poşetlere sarılmış 51 kilo 330 gram  doğal insan saçı buldu. Ele geçirilen saçların değerinin 1 milyon 231 bin TL olduğu tespit edildi. Olaylarla ilgili olarak Van Saray Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Başa dön tuşu