Güncel

Kandil gecesi yapılacak ibadetler nelerdir? Diyanet

Bugün Mevlid Kandili münasebeti ile tesbih ve zikirler araştırması Müslümanlar tarafından oldukça artışa geçti. Affı bol rahmeti çok Mevlid Kandili’ni konu alan eyetleri, hadisleri, okunacak duaları, çekilecek tesbihleri ve zikirleri araştırdık. Mevlid kandili ile ilgili hadisler ve Kur’andaki ayetlerin hangileri olduğunu sizler için haberimizde derledik.

Rebiüevvel ayının 12. gecesi Hz.Muhammed (S.A.V)’in doğum günün olarak kabul edilen Mevlit Kandili bugün 7 Ekim cuma gününe denk geliyor. Bu yıl Cuma gününe denk gelen bu özel günü ibadet ederek geçirmek isteyenler Mevlid Kandili zikirleri ve tespihlerini çekip, namaz kılıp Allah’a dua edecekler. Sizler için Mevlid Kandili’nde okunacak dualarla birlikte çekilecek zikirleri ve tespihleri haberimizde derledik.  Bu geceyi dolu dolu ibadetle geçirmek isteyenler için çekilecek tespih ve zikirleri araştırdık.

Mevlid Kandilinde “Estağfirullah”, “Lâ ilâe illallah”, “Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed”,”Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm”, “Sübhànallah”, “Elhamdülillâh”,”Allahu ekber”, “Allah” zikirleri çekilebilir.

Mevlid kandili çekilecek tesbihler

Mevlid Kandilinde günahların affolabilmesine vesile olan tesbih namazı kılabilmek için şu tesbihi ezberlemek gerekir: “Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym”

Bu gece için çekilebilecek tespih ve zikirler

“Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed”;

“Estağfirullah”;

“Sübhànallah”;

“Elhamdülillâh”;

“Allahu ekber”;

“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm”;

“Allah” zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

Esmaül Hüsnadan isimler e tespih olarak çekilebilir.

Mevlid kandiline özel yapılacak ibadetler

Sadece Mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur.

Başa dön tuşu