Güncel

Kalafat: Belediyeler bütçelerini verimli kullanmıyor

Yerel Yönetim Uzmanı Mehmet Ali Kalafat, “Belediyeler bütçelerini verimli kullanmıyor” dedi.

İZMİR (İGFA) – Sendika yöneticisi olduğu dönemde yerel yönetimlerin ve çalışanlarının sorunlarını sürekli yakından gözlemleme fırsatı bulduğunu belirten Yerel Yönetim Uzmanı Mehmet Ali Kalafat, İzmir’deki yerel yönetimlerin sorunlu olduğunu söyledi.

İzmir Türk TV’de yayınlanan “Her şeyi konuşalım” programına Yunus Karakaya’nın konuğu olan Kalafat, ilçe belediyelerinin bütçelerini gerçekçi bulmadığını söyledi.

Kalafat, “Belediyelerin personel alımında normlara göre hareket etmesi gerekiyor. Bugün kadro çok şişmiş. Mal ve hizmet satın alma maliyetlerine baktığımızda yine kötü bir tabloyla karşılaşıyoruz. Milyonlarca liralık bütçelerin bir karşılığı olması gerekir ama maalesef yok. Bu şekilde devam etmesi halinde vatandaşların hizmet alması daha da zorlaşacak. Artık 2023 bitiyor. Kesinhesap açıklandığında belediyeler bütçelerinin yüzde kaçını gerçekleştirdiklerini açıklayacak. Ama o hesapların nasıl yapıldığını, belediye yönetiminin istediği rakamı yakalamak için neler yapıldığını çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla bizim göstergemiz belediyelerin açıkladığı rakamlar değil, verdikleri veya vermedikleri hizmetlerdir.” dedi.

İzmir’in en önemli iki sorunundan birinin kentsel dönüşüm, diğerinin ise trafik olduğunun altını çizen Kalafat, “İzmir’de trafik yoğunluğu her geçen yıl artıyor ancak toplu ulaşımda yeni yollar, yeni alternatifler göremiyoruz. Eğer yıllar önce devletin yaptırdığı çevre yolu olmasaydı bugün işler çok daha kötü olacaktı. “Bakın kentsel dönüşümde de durum aynı… İzmir’in modern bir şehir olarak büyüyebilmesi için kentsel dönüşümün bir an önce hızlanması gerekiyor” dedi.

İzmir’deki ilçe belediyelerine tepki gösteren Kalafat, “Yerel seçimlerde göreve gelen belediye başkanlarının görev süreleri kısa süre içinde sona erecek. Bu dönemde başkanlar hiçbir zaman arkalarında hizmet mirası bırakmadılar. Daha da kötüsü henüz ortada iyi bir proje bile yok. Bunu şu parti ya da o parti nedeniyle söylemiyorum. “Taraflardan bağımsız olarak bunu ifade ediyorum” dedi.

Başa dön tuşu